Kraków: Eksperci o potrzebach osób z niepełnosprawnością
W Krakowie zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja "Osoby niepełnosprawne w drodze ku dorosłości", którą zorganizowały Uniwersytet Pedagogiczny oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko". Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska akademickiego oraz praktyków pracujących na co dzień z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Tematy podejmowane przez prelegentów dotyczyły wielu sfer życia i rodzajów niepełnosprawności. Dyskutowano m.in. o etapach dorastania do samodzielności oraz roli rodziców i nauczycieli w kształtowaniu dojrzałości dorastającej osoby. Pojawiły się także zagadnienia z zakresu ról społecznych, w tym możliwości zawierania małżeństw przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Duży nacisk położony był na holistyczne podejście do człowieka i dostrzeganie praw osób niepełnosprawnych we wszystkich sferach życia, z poszanowaniem zarówno umysłowych, jak i fizycznych bądź duchowych potrzeb tych osób.
Podczas spotkania mówiono również o wspólnocie, życiu społecznym i konieczności rozszerzania granic świata osoby z niepełnosprawnością, który czasem mieści się w czterech ścianach mieszkania. Często kluczem do wyjścia z samotności są budowanie poczucia własnej wartości i nadzieja. Jak wynika z badań, ta ostatnia w wyraźny sposób przekłada się na możliwość samorealizacji oraz poprawienie jakości życia.
Ponadto pojawiły się tematy z zakresu spędzania wolnego czasu czy twórczości osób z niepełnosprawnościami. Mocnym akcentem konferencji był udział osób niepełnosprawnych - uczestników ośrodków prowadzonych przez ChSON "Ognisko", którzy zaprezentowali przedstawienie teatralne "Medytacje nad życiem" z tekstami własnego autorstwa oraz opowiedzieli o własnej dorosłości.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzenia występu zespołu Bałagan, w skład którego wchodzą niewidomi i niedowidzący muzycy.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz