"Epoka lodowcowa 2" w wersji dla niewidomych
Białostockie kino "Pokój" zamierza kontynuować pokazy filmów dla osób niewidomych przy wykorzystaniu metody audio deskrypcji, dzięki której niewidomi mogą pełniej odbierać przekaz. Najbliższym filmem zaprezentowanym w takiej wersji może być bajka "Epoka lodowcowa 2".
W poniedziałek 27 listopada 2006 r. białostockie kino, jako pierwsze w Polsce, zorganizowało pokaz filmu - byli to "Statyści" w reżyserii Michała Kwiecińskiego - w wersji dla osób niewidomych, czyli z audio deskrypcją dokonaną przez białostockiego konferansjera i artystę kabaretowego Krzysztofa Szubzdę, który do filmu dodawał komentarz, informując widzów o tym, co dzieje się w danym momencie na ekranie.
Kolejnym filmem w takiej wersji ma być "Epoka lodowcowa 2: Odwilż", dubbingowana bajka dla dzieci lub jeden z polskich filmów: "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego lub "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego.
Kierownik kina "Pokój" Urszula Komsta powiedziała w piątek PAP, że filmy w wersji dla niewidomych będą tam wyświetlane mniej więcej co dwa miesiące. Kino zamierza przygotować i rozesłać do różnych instytucji projekt na cały 2007 rok. Liczy na wsparcie finansowe projektu, który nie jest dochodowy.
W czasie premierowego seansu z audio deskrypcją – głos lektora był słyszany z głośników, ale w przyszłości osoby niewidzące będą dostawać w kinie słuchawki.
Audio deskrypcja jest znana w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej od około trzydziestu lat. W Polsce to technika pionierska. Szubzda, przygotowując się do pokazu "Statystów", wielokrotnie obejrzał film i przygotował opisy tego, co widać między dialogami. Według niego, główna zasada audio deskrypcji głosi, by tylko opisywać, niczego nie interpretując, a z opisami mieścić się między dialogami.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz