Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy składać wniosek o stopień niepełnosprawności?

01.09.2021
Autor: S.

Mam z ZUS rentę, całkowity niezdolny do żadnej pracy zarobkowej; pytanie  czy mam 1 grupę czy stopień znaczny, czy muszę złożyć do miejskiego zespołu d/s niepełnosprawności o stopień niepełnosprawności?

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 5 pkt 2) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Jak wynika z powyższego zapisu ustawowego, jest tam zwrot „jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności”. Orzeczenie z ZUS nie zawiera wiec zapisów dotyczących wskazań, które zawarte są w orzeczeniach o niepełnosprawności, i które często mają znaczenie dla osoby z niepełnosprawnością. Orzeczenie ZUS-owskie nie jest więc samo w sobie orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Aby uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, należy wystąpić z wnioskiem do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Obecnie nie są orzekane grupy inwalidzkie w ramach orzecznictwa, wydawane jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.          

Przed złożeniem ewentualnego wniosku zalecam zapoznanie się z zasadami orzecznictwa i przesłankami stopni niepełnosprawności na stronie Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl).

Osobiście zawsze doradzam, aby składając wniosek bardzo dokładnie się do tego przygotować. Szczególnie, że zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Trzeba więc tak przygotować wniosek, aby przedstawiał on bardzo dokładnie zarówno stan naszego zdrowia oraz, jak przy takim stanie zdrowia funkcjonujemy na co dzień. Możemy wyjść poza dokument wzoru wniosku o orzeczenie i opisać funkcjonowanie na oddzielnych kartkach.

Powyższy opis funkcjonowania i stanu zdrowia jest szczególnie ważny w momencie, gdy badania są prowadzone zaocznie z uwagi na COVID – 19 i nie mamy możliwości przedstawienia na badaniu bezpośrednim jak funkcjonujemy.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

           

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas