Samorządy nie wykorzystują pieniędzy z PFRON
Władze powiatowe wydały tylko 8 proc. (94,7 mln zł) środków przyznanych im przez PFRON na realizację zadań związanych z rehabilitacją i zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Tak wynika z informacji rządu z 17 listopada 2006 r. na temat realizacji postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych w 2005 r.
Zdaniem Bogusławy Nowak-Turowieckiej, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, władze lokalne rzadko podejmują inicjatywy na rzecz niepełnosprawnych, a jeśli już, to instrumenty pomocy są najczęściej przestarzałe i nieatrakcyjne.
Wnioski o przystosowanie miejsc pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika w 2005 r. w całej Polsce złożyło jedynie 137 pracodawców, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej. Sytuacja ta może m.in. wynikać z konieczności zwrotu refundacji, jeśli osoba niepełnosprawna będzie pracować na dostosowanym stanowisku krócej niż trzy lata. Ważne jest tu również, że dofinansowane było nie tworzenie, ale jedynie przystosowywanie miejsca pracy.
Jeszcze gorzej wygląda kwestia zatrudniania pracowników pomagających niepełnosprawnym w miejscu pracy. W 2005 r. w starostwach w całym kraju podpisano tylko 37 tego typu umów.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz