Odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych
Córka posiadała orzeczenie o niepełnosprawności do lipca 2020 roku. Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie przyznał dziecku pkt 7. Odwołałam się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który utrzymał decyzję komisji powiatowej. W związku z tym odwołanie zostało wysłane do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Od sierpnia 2020 do lutego br. pobierałam z urzędu miasta świadczenia w ramach tej tarczy covidowej. Dziś dostałam telefon z urzędu miasta i Pani oznajmiła mi, że nie należą się nam świadczenia, ponieważ wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności utrzymał w mocy decyzję powiatowej komisji. Jest to nasze jedyne źródło utrzymania w tej chwili, córka ma złożoną wadę serca, niedobór odporności, zaburzenia zachowania, indywidualne nauczanie i tutaj chciałam zapytać, czy jeśli sprawa jest w toku w sądzie, czy faktycznie świadczenia już nie przysługują w ramach tej tarczy?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 15h. ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
- „1. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
- upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
- upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
- 2. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, w związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okres wskazany w ust. 1, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695, 1087 i 1517) zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
- 3. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
- 4. Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony terminem ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ust. 1 i 2, na podstawie decyzji wydanej z urzędu.
- 5. Zmiana decyzji w przypadku, o którym mowa w ust. 4, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego ani jego aktualizacji”.
Jak wskazano na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – „Szczególnie istotne dla Obywateli jest to, że przedłużenie z mocy prawa ww. orzeczeń oznacza obowiązek odpowiedniego przedłużenia przez organy właściwe (i odpowiednio wojewodów w sprawach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) z urzędu (bez konieczności składania kolejnego wniosku) prawa do uzależnionych od niepełnosprawności: świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłków pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłków opiekuńczych, zasiłku dla opiekuna oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego”.
Jeżeli jednak już ktoś złożył wniosek o nowe orzeczenie, to generalnie urzędnicy stoją na stanowisku, iż wydanie „nowego orzeczenia” to w przypadku odwołania się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności to właśnie moment wydania przez ten wojewódzki zespół swojego orzeczenia – rozpatrzenia odwołania od orzeczenia powiatowego (miejskiego) zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a co za tym idzie dotychczasowe orzeczenie ważne jest do tego momentu. Z tym wiąże się także przedłużenie do tego momentu świadczenia takiego jak świadczenie pielęgnacyjne.
Spotkałem się także, jak na razie z pojedynczym stanowiskiem, iż odwołanie się do sądu od orzeczenia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania niepełnosprawności powoduje, iż w dalszym ciągu powinno obowiązywać dotychczasowe orzeczenie do czasu wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia kończącego sprawę przed sądem. Jeszcze raz zaznaczam, iż to jedyna taka interpretacja.
Polecam artykuł na naszej stronie.
Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik