Sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem
Prowadzenie własnej firmy to jeden z bardziej satysfakcjonujących sposobów na życie. O byciu przedsiębiorcą i płynących z tego korzyściach rozmawialiśmy z Ryszardem Dziewą, niewidomym biznesmenem, działaczem społecznym i opozycjonistą z czasów PRL.
Mateusz Różański: Panie Ryszardzie, jak wyglądała Pańska droga do własnego biznesu?
Ryszard Dziewa: Pracę zawodową zacząłem jako siedemnastolatek w lubelskiej spółdzielni dla osób niewidomych. Po dziewięciu latach przeniesiono mnie na stanowisko referenta w biurze ds. socjalno-bytowych. W międzyczasie związałem się ze środowiskami opozycyjnymi – Komitetem Obrony Robotników i "Solidarnością". W latach osiemdziesiątych spółdzielnia zaproponowała mi posadę szefa działu nakładczego. Związane z tym stanowiskiem doświadczenia bardzo pomogły mi odnaleźć się potem jako przedsiębiorca. Później zostałem szefem okręgu lubelskiego Polskiego Związku Niewidomych. W 1992 zaproponowałem związkowi otworzenie spółki, która zajmowałaby się produkcją sprzętu rehabilitacyjnego i wydawaniem materiałów dla niewidomych. Tak zostałem dyrektorem wydawnictwa Print 6. Jednak wciąż brakowało mi swobody działania. W 1999 założyłem własną firmę PHU Impuls, która jest dziś jednym z liderów, jeśli chodzi o wydawanie książek i oprogramowania dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Komentarze
-
Zachęcam do otworzenia włąsnej firmy!!!
15.11.2013, 21:47Dziękuję za ten wywiad, może krótki i lekko lakoniczny jednak moim zdaniem potrzebny! Ja jestem prawie niewidomy, i prowadzę firmę w dziedzinie projektowania układów elektronicznych. Przerabiałem już wszystko, pracę na uczelni, w firmach komercyjnych i własna firma to (moim zdaniem), najlepsza forma aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Zachęcam wszystkich do spróbowania - lepiej spróbować niż siedzieć i narzekać! Nam się udało, Wam też się uda!!! pozdrawiam Wszystkich Tomekodpowiedz na komentarz -
Ale 'długi' ten 'wywiad'...
14.11.2013, 19:02Ale 'długi' ten 'wywiad'...odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz