Nowe technologie na Wielkiej Gali Integracji
Wczorajszy wieczór 28 listopada 2013 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie r. był już 18. wspólnym świętem Integracji i naszych Przyjaciół. Hasłem przewodnim tegorocznej Wielkiej Gali Integracji były nowe technologie wspomagające osoby z niepełnosprawnością w codziennym funkcjonowaniu. Nagrodzono m.in. aplikacje bez barier, a także zaprezentowano portal cyfrowaintegracja.org, informujący o nowych rozwiązaniach technologicznych dla osób z niepełnosprawnością.
Wśród tłumnie zgromadzonej publiczności znaleźli się dostojni goście, m.in. Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Wielka Gala Integracji była transmitowana na żywo na naszym portalu www.niepelnosprawni.pl, dostępna w audiodeskrypcji i tłumaczona na język migowy.
Technologia w służbie człowieka
Widzom na pewno zapadnie w pamięć pokaz tańca otwierający uroczystość. Rumbę na wózku zatańczyła Katarzyna Błoch, partnerował jej Marek Zabłocki, a akompaniował akordeonista Marcin Wyrostek wraz ze swoim zespołem Coloriage. Po tym przyjemnym wstępie na scenie pojawili się prowadzący Galę – Hubert Urbański oraz prezes Integracji Piotr Pawłowski.
- Drodzy państwo, witamy na osiemnastej Wielkiej Gali Integracji – rozpoczął Piotr Pawłowski. – Dzisiaj skupimy się na rozwiązaniach technologicznych i sprzętowych.
- Dzisiejsza gala jest wyjątkowa – dodał Hubert Urbański. – Będziemy cały czas krążyć wokół tematu technologii. Będziemy pokazywać, udowadniać, jak technologie służą osobom z niepełnosprawnością.
Był to wstęp do inauguracji podczas Gali portalu www.cyfrowaintegracja.org – pierwszej w Polsce cyfrowej platformy, dedykowanej najnowszym rozwiązaniom wspierającym osoby z niepełnosprawnością w obszarze samodzielności, dostępności serwisów internetowych, pracy, transportu itd.
Prowadzący galę Piotr Pawłowski i Hubert Urbański na tle
platformy www.cyfrowaintegracja.org
, fot.: Piotr Stanisławski
Jako pierwszy przykład nowej technologii w służbie człowieka z niepełnosprawnością zaprezentowany został materiał filmowy o raperze Karolu „Pjusie” Nowakowskim, który jako dorosły chłopak zaczął tracić słuch w wyniku choroby genetycznej. Karierę muzyczną, przerwaną przez chorobę, udało się wznowić dzięki wszczepieniu wokaliście nowoczesnych implantów.
Aplikacja rozpozna kolor
Drugi przykład nowoczesnej technologii ułatwiającej życie osobom z niepełnosprawnością pokazał film o aplikacji Seeing Assistant-Home, która umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym m.in. rozpoznawanie kolorów i odnajdywanie źródeł światła, a także oferuje lupę elektroniczną. Na filmie zobaczyliśmy, jak tablet informował głosem niewidomą dziewczynę, jaki kolor mają wskazane przez nią bluzki.
Aplikacja ta została nagrodzona w konkursie „Aplikacje bez barier”, organizowanym przez Integrację we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. Laureatów uhonorował Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy.
- Zastosowań aplikacji dla osób z niepełnosprawnością jest naprawdę wiele. Na konkurs spłynęło bardzo wiele projektów, pomysłów, w jaki sposób mogą wyglądać aplikacje przyszłości i tak naprawdę bardzo dużo nauczyliśmy się z tych propozycji – opowiadał o konkursie Tomasz Pactwa.
Rozdanie nagród w konkursie na aplikacje bez barier, fot.: Marta
Kuśmierz
W kategorii „Istniejące dostępne aplikacje” zwyciężyła –
zaprezentowana wcześniej za pośrednictwem Cyfrowej Integracji –
Seeing Assistant-Home. Nagrodę odebrał autor programu Adam
Bancarewicz z firmy Transition Technologies.
– To jest dla nas ogromny zaszczyt, że możemy odebrać nagrodę w
konkursie „Aplikacje bez barier” – podkreślił. – Upewnia nas to w
przekonaniu, że tworzymy oprogramowanie, które poprawia jakość
życia.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymała aplikacja Go2stop, a odebrał ją współtwórca programu Michał Ratajczak z firmy Kakaki Soft. Go2stop zawiera rozkłady jazdy komunikacji miejskiej 50 polskich miast, pracuje bez połączenia z Internetem (oprócz momentu pobierania aktualizacji baz danych z rozkładami). Aplikacja została wyróżniona za to, że napisano ją pod kątem zgodności z funkcją VoiceOver, co oznacza, że jest dostępna dla osób niewidomych. Michał Ratajczak podkreślił, że aplikacja w swoim podstawowym zakresie działania jest bezpłatna; ma także możliwość uaktywnienia nowych funkcjonalności w wersji premium, którą dokupić można poprzez drobne płatności internetowe.
Komórka zaalarmuje o epilepsji
Nagrody w drugiej kategorii konkursu „Aplikacje bez barier”, za koncepcje aplikacji, wręczyli laureatom Natalia Partyka, tenisistka stołowa, olimpijka i wielokrotna mistrzyni paraolimpijska, oraz Bartosz Mielecki, prezes Fundacji Lotto Milion Marzeń, fundatora nagród w konkursie. Pierwsze wyróżnienie zostało przyznane koncepcji Monitoring of Position – aplikacji służącej do wykrywania ataku epilepsji lub narkolepsji, wzywania pomocy, informowania o tym zdarzeniu bliskich chorego oraz instruowania świadków ataku, jak powinni się zachować. Nagrodę otrzymał Marcin Miłowski.
Marcin Miłowski odebrał nagrodę za koncecję aplikacji Monitoring of
Position, fot.: Marta Kuśmierz
- Każdy nowoczesny telefon jest wyposażony w czujniki ruchu i zmiany pozycji – tłumaczył. – W momencie, gdy u takiej osoby nastąpi atak, czyli dana osoba zmieni pozycję, telefon generuje dźwięk, który informuje wszystkich dookoła, że osoba ta upadła na ziemię i potrzebuje pomocy. Gdy ktoś podejdzie i chwyci telefon, otrzyma instrukcję, jak konkretnie pomóc osobie w zminimalizowaniu skutków ataku. Dodatkowo do opiekuna wysyłany jest SMS z danymi o wypadku, a jeśli atak trwa powyżej pięciu minut, wiadomość przesyłana jest pod numer alarmowy 112.
Kolejna nagroda, w kategorii „Życie w Warszawie”, została przyznana Jakubowi Rejnhardowi – autorowi koncepcji aplikacji „Warsaw Enabled”, która ułatwia poruszanie się po stolicy na wózku.
Prowadzący wykorzystali okazję i zapytali Natalię Partykę o
stypendium, które otrzymała od Fundacji Lotto Milion Marzeń.
– Mam to szczęście, że znalazłam się w gronie stypendystów Fundacji
Lotto Milion Marzeń – odpowiedziała tenisistka. – Współpraca trwa
już kilka miesięcy i mam nadzieję, że obie strony są z niej
zadowolone – ja na pewno. Nie ukrywam, że stypendium w dużej mierze
wspomaga mój rozwój sportowy.
Prowadzący wspomnieli także innego stypendystę Fundacji Lotto Milion Marzeń, postać dobrze znaną przyjaciołom Integracji – wspaniałego kierowcę Bartka Ostałowskiego, który w wyniku wypadku stracił obie ręce. Z wyświetlonego filmu dowiedzieliśmy się, że dzięki stypendium ufundowanemu przez Fundację Lotto Milion Marzeń udało się spełnić jego największe marzenie – o kontynuowaniu rajdowej pasji.
Czarny ekran
Czas na kolejny konkurs, tym razem filmowy. „Nakręć się na integrację” to konkurs skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Propaguje i promuje integrację społeczną wśród młodzieży, organizowany jest przez Integrację we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. Nagrody wręczył przewodniczący jury, zastępca prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński.
Nagrodę Jury otrzymał film autorstwa Sylwii Stępniewskiej i Krzysztofa Mikulskiego pt. „Mój Świat”, który zobaczyli uczestnicy Gali. Zobaczyli, a właściwie usłyszeli, bo zza czarnego ekranu dobiegały jedynie dźwięki miasta, jakie słyszy osoba niewidoma. Aby widzowie mogli lepiej wczuć się w sytuację niewidomego bohatera filmu, Sala Kongresowa została wyciemniona na czas projekcji.
Zdobywcy Nagrody Publiczności w konkursie "Nakręć się na
integrację!", fot.: Piotr Stanisławski
Nagrodę Publiczności otrzymali autorzy projektu „Nie jestem inny…” – Patrycja Papaj, Karolina Pyć, Anna Surowiecka, Krzysztof Mikulski i Jan Niwiński. Ich film można obejrzeć na stronie www.warszawabezbarier.org.
- Głosowało 1888 internautów. Film „Nie jestem inny…” zdobył 49 procent głosów publiczności, przewagą zaledwie pięciu punktów procentowych. Walka toczyła się do ostatnich godzin głosowania – opowiadał o filmowym starciu Hubert Urbański.
Tę część uroczystości zakończył występ zespołu wokalnego Me Myself & I. Finaliści programu „Mam talent!” brawurowo wykonali trzy utwory, a ich muzyka bez instrumentów i bez słów spodobała się publiczności.
Występ zespołu Me Myself & I, fot.: Piotr Stanisławski
Jakość, która powinna promieniować
Tworzenie nowych standardów
Nowe technologie są dostępne
Ewelina Flinta z Marcinem Wyrostkiem, fot.: Marta Kuśmierz
- Drodzy państwo, chcieliśmy dzisiaj zwrócić uwagę, że nowe technologie nie tyle są obok nas, co są dla nas dostępne, ale musimy zastanowić się, jak z nich skorzystać. Powiem szczerze, że korzystając ze smartfonów czy tabletów, nie wyobrażałem sobie zupełnie, że mając tak ogromne ograniczenie, mogę być bardziej samodzielny. Trzeba szukać, namawiać i wspierać tych, którzy mają pomysły, żebyśmy byli jeszcze bardziej samodzielni i jeszcze bardziej aktywni, żebyśmy myśleli o edukacji i pracy oraz o tym, żeby nikomu nie zawracać głowy swoją niepełnosprawnością. Cyfrowa Integracja będzie w tym pomagała, ale myślę, że bez Was nie jesteśmy w stanie tego zrobić – powiedział gospodarz wieczoru Piotr Pawłowski, żegnając gości.
Obejrzyj galerię zdjęć z XVIII Wielkiej Gali Integracji.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Wiceszefowa MFiPR: 300 nowych inwestycji dla osób z niepełnosprawnościami w woj. śląskim
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią „PROszę o poMOC”
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
Dodaj komentarz