Czym jest niezależne życie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną? Radio SoVo publikuje ciekawe odpowiedzi i książkę!
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną podzieliły się dla Radia SoVo wypowiedziami na temat tego, co uważają za niezależne, samodzielne życie. Zachęcamy do przeczytania kilku wypowiedzi oraz do odsłuchania audiobooka książki pt. „Kiedy się odważysz – inspirujące historie o self-adwokatach”, wydaną przez Koło PSONI w Jarosławiu.
Książka o self-adwokatach
Radio SoVo to portal radiowy, tworzony we współpracy z kołami Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), Uniwersytetami Trzeciego Wieku i studentami. Radio działa przy PSONI Koło w Jarosławiu.
Bernadeta Szczypta – liderka radia, a także dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów – przeprowadziła wywiady z 13 osobami z niepełnosprawnością, które są self-adwokatami, do książki pod tytułem „Kiedy się odważysz – inspirujące historie o self-adwokatach”. Została ona opublikowana w 2020 roku przez PSONI Koło w Jarosławiu. Książka jest również do odsłuchania w audiobooku na stronie jarosławskiego Koła PSONI.
Na antenie Radia SoVo pojawił się niedawno konkurs, skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną, w którym można było wygrać tą publikację. Należało odpowiedzieć na pytanie, czym jest niezależne, samodzielne życie dla tej grupy osób. Poniżej publikujemy 3 przykładowe odpowiedzi, a wszystkie 15 można przeczytać na stronie radia.
Niezależne życie jest...
Pani Agata:
Niezależne życie jest dla mnie przede wszystkim tym, że jestem samodzielna w wykonywaniu codziennych czynności. Bez pomocy poruszam się w najbliższym otoczeniu, którym jest mój dom, moje podwórko i chodnik, którym mogę dojść do pobliskiego sklepu. Potrafię sama przygotować sobie posiłki, posprzątać pokój, zrobić pranie, dobrać ubrania do pogody. Moja niezależność to również praca. Dzięki niej mam swoje pieniądze i gospodaruję nimi. Posiadam telefon, który nauczyłam się obsługiwać. Za pomocą telefonu jestem w kontakcie ze znajomymi, robię zdjęcia, słucham audiobooków, przeglądam Facebooka. Uczę się obsługi komputera. Sprawia mi to trudność, ale nie poddaje się, bo to też krok do mojego niezależnego życia. Jestem bardzo szczęśliwa, gdy sama decyduję o sobie.
Pani Beata:
To ja decyduję, co chcę robić w życiu i w jakiej kolejności.
Wstaję, kiedy mam pójść do pracy, albo kiedy mi się zachce.
Zarabiam pieniądze i wydaję je wedle swego uznania.
Dokonuję wyboru diety, wystroju mego mieszkania, ubrania, w którym chodzę.
Spotykam się z ludźmi, których akceptuję, a oni tolerują mnie i moje zachowanie. Chcą ze mną być.
Tym jest dla mnie niezależne, samodzielne życie.
Pan Krzysztof:
Dla mnie samodzielne życie to możliwość brania działu w życiu społecznym oraz niezależność od rodziny na miarę moich możliwości. Samodzielnie chodzę do sklepu, do lekarza. Jeżdżę do miasta komunikacją miejską i uczestniczę w imprezach kulturalnych. Pomagam mamie w pracach domowych. Nauczyłem się zaradności biorąc udział w projekcie usamodzielniającym. Potrafię obsługiwać komputer, umiem sam coś prostego ugotować lub upiec. Zachęcam, aby osoby niepełnosprawne nie bały się życia, bo można być aktywnym i niezależnym mimo niepełnosprawności.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz