Opieka nad teściem z niepełnosprawnością
Czy mogę zostać opiekunem teścia, rezygnując z pracy, poświęcając się opiece nad nim. Teściowa nie jest w stanie pozałatwiać spraw ani sprawować opieki nad mężem ze względu na swoje zdrowie. A dwaj synowie pracują.
Szanowna Pani,
W związku z koniecznością opieki nad dorosłą osobą jest możliwość wystąpienia o specjalny zasiłek opiekuńczy Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy? - niepelnosprawni.pl lub o świadczenie pielęgnacyjne Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.
Należy wskazać, iż sprawy w zakresie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego są często sprawami bardzo indywidualnymi.
Regulacje ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych stanowią kompleksowe unormowanie problematyki związanej z pomocą rodzinie w związku z jej niekorzystną sytuacją (zgodnie z zasadą pomocniczości). I przez ten pryzmat powinno następować też orzekanie przy udzielaniu konkretnego świadczenia.
Ogólna zasada w takim przypadku jak Pani opisała w pytaniu jest taka, iż uprawnienie do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, dalsza osoba – w stosunku bliskości do potrzebującego pomocy – uzyska dopiero w sytuacji, gdy brak będzie osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, tzn., gdy takiej osoby nie będzie albo gdy osoba taka nie będzie w stanie sprawować opieki nad potrzebującym.
Przed złożeniem wniosku w takich sprawach należy przede wszystkim zrobić bardzo dokładną analizę możliwości sprawowania opieki przez osoby zobowiązane w pierwszej kolejności do alimentacji (żona, dzieci). Dopiero ocena aspektu czy jesteśmy w stanie wystarczająco udowodnić, że osoba zobowiązana w pierwszej kolejności do alimentacji nie będzie w stanie sprawować opieki nad potrzebującym, daje nam podstawy do dalszych kroków w kierunku uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego na osobą dalszą.
Jak wskazałem powyżej, sprawy tego typu mają charakter indywidualny. Za wskazane uważam skonsultowanie złożenia ewentualnego wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego bezpośrednio z prawnikiem, np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl). Trzeba poszukać osoby, która ma wiedzę w zakresie świadczeń rodzinnych. Prawnik powinien zapoznać się dokładnie z Pani sytuacją oraz jak wygląda spełnienie przesłanek do ewentualnego otrzymania świadczenia.
Co do zasady, pozostawanie w stosunku pracy nie jest traktowane przez organ jako stan, że nie jest się w stanie sprawować opieki.
Ponadto, jeżeli konieczna jest opieka nad teściem, warto być może przemyśleć też kwestię skorzystania z możliwości świadczeń opiekuńczych z opieki społecznej.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny