Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne dla emeryta

01.09.2021
Autor: D.

Jestem emerytką opiekującą się mężem o znacznym stopniu niepełnosprawności. GOPS odrzucił mój wniosek o zasiłek, jak również SKO. Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,           

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z uzasadnieniem decyzji, co było podstawą odmowy przyznania świadczenia. Pani napisała bowiem bardzo mało w swoim zapytaniu. A każda sprawa jest indywidualna i wymaga zapoznania się z dokumentacją. Ogólnie, jak widzę sprawa dotyczy możliwości otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jako opiekun dorosłej osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, przez żonę na emeryturze.

Należy wskazać, że osoba pobierająca emeryturę ma co do zasady możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Należy w tym celu złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne (Pani już to zrobiła). Ponieważ na chwilę obecną materia ta nie jest regulowana ustawowo, osoba musi wystąpić z wnioskiem do Organu. Może się okazać, iż w tym zakresie niezbędna będzie jednak droga sądowa (u Pani Organ i SKO odmówili pozytywnej decyzji). Pozostała więc droga sądowa.

Proszę jeszcze zapoznać się z artykułem Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl, tam znajdzie Pani potrzebne wskazówki.

Generalna zasada jest taka, że świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Możliwość otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego w takim przypadku jak u Pani powstała w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), który orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Należy wskazać, iż sprawy w zakresie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego są często sprawami bardzo indywidualnymi, warto więc skonsultować się przed złożeniem wniosku bezpośrednio z prawnikiem. np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas