Czy pieniądze z polisy na życie można przekazać placówce opiekuńczej?
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nich tworzą lub wspierają już istniejące placówki, z myślą o tym, że ich dziecko znajdzie kiedyś w nich opiekę i miejsce do życia.
Czy można to zrobić za pomocą ubezpieczenia?
Ubezpieczenia na życie są coraz powszechniejszą usługą – według danych z 2019 roku, 44 procent Polaków posiada polisę na życie. Wśród zalet tej usługi jest m.in. możliwość przekazania pieniędzy z polisy po śmierci ubezpieczonego na wskazaną przez niego osobę (uposażonego). Czy jednak można w ten sposób wskazać placówkę, która ma docelowo zająć się choćby naszym wymagającym szczególnego wsparcia dzieckiem?
Na te pytania odpowiada Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Ekspert: są sposoby
- Możemy uposażyć zarówno osobę fizyczną, jak i osobę prawną, np. fundację lub szpital. Wskazujemy jednak uposażonego jako odbiorcę środków, ale nie cel na jaki te środki można przekazać – zauważa Piotr Wrzesiński.
Wskazuje on, że jest możliwość nałożenia na placówkę, której przekazaliśmy nasze pieniądze, obowiązku opieki nad dzieckiem bądź innym członkiem naszej rodziny.
- Możemy ewentualnie za pomocą testamentu jako spadkobiercę wskazać np. dom opieki i zrobić zapis testamentowy, że dom opieki przekazuje część lub całość spadku np. na nasze niepełnosprawne dziecko w postaci świadczenia opieki. Wtedy formalnie spadkobiercą jest ten dom opieki a nie dziecko, ale dziecko ma roszczenie do domu opieki o spełnienie świadczenia – wyjaśnia przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz