Nakaz zapłaty wobec chorego mężczyzny niesłuszny. Prokurator Generalny wniósł skargę
Sąd Rejonowy w Lublinie wydał nakaz zapłaty wobec chorego mężczyzny, który nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji ani zrozumieć pism z sądu. Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną w tej sprawie.
Mężczyzna zawarł umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych. W 2010 r. firma skupiająca wierzytelności wystąpiła z pozwem do sądu o zapłatę przez mężczyznę kwoty 2 414,57 zł, argumentując, że nie udało jej się polubownie odzyskać pieniędzy. W tym samym roku Sąd Rejonowy w Lublinie orzekł, że mężczyzna ma dwa tygodnie na zapłatę tej kwoty wraz z odsetkami. Nakaz zapłaty i dokumenty z sądu były wysłane na jego adres i odebrane przez matkę. Od nakazu nie wniesiono sprzeciwu i komornik rozpoczął postępowanie egzekucyjne.
Bez zdolności kierowania swoim postępowaniem
„Zaznaczyć należy, że przeciwko pozwanemu Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu prowadziła postępowanie karne dotyczące przestępstwa niealimentacji, zakończone skierowaniem aktu oskarżenia w dniu 25 października 2011 roku. W toku postępowania sądowego uzyskano opinię, z której wynikało, że mężczyzna w okresie objętym zarzutem tj. od lipca 2008 roku do września 2011 roku miał całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem” – informuje Prokuratura Generalna.
Dodatkowo, w 2014 r. sąd orzekł o ubezwłasnowolnieniu syna, a jego opiekunem prawnym stał się ojciec. Biegli w trakcie postępowania orzekli, że mężczyzna nie jest w stanie podejmować decyzji i kierować swoim postępowaniem. Z powodu choroby nie jest też w stanie zrozumieć korespondencji sądowej.
Konstytucyjne prawa
Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty Sądu Rejonowego w Lublinie.
„Prokurator Generalny zarzucił zaskarżonemu orzeczeniu naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu i wynikającego z niego prawa do odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej, prawa do wysłuchania, prawa do obrony, prawa do zapewniania udziału zainteresowanych podmiotów w postępowaniu sądowym i prawa do zaskarżenia orzeczenia” – informuje Prokuratura Generalna.
W swojej skardze powołuje się na fakt, że mężczyzna miał zaburzone funkcje poznawcze w wyniku choroby.
Sąd rozpatrzy sprawę jeszcze raz
„Mężczyzna w toku całej sprawy nie miał rozeznania co do swojego postępowania i możliwości kierowania nim i znajdował się w stanie wyłączającym świadome oraz swobodne powzięcie decyzji, a zatem miał całkowicie wyłączoną możliwość samodzielnego i osobistego działania. Ponadto nie posiadał pełnomocnika procesowego, który mógłby reprezentować jego prawa, a w postępowaniu tym nie występował – jako strażnik praworządności i ochrony obywateli – prokurator” – uzasadnia Prokurator Generalny.
Domaga się on uchylenia zaskarżonego nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym przez Sąd Rejonowy w Lublinie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania temu sądowi.
Pełna treść informacji o skardze Prokuratora Generalnego na stronie internetowej.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz