Wyrok TK nie oznacza odzyskania utraconych świadczeń pielęgnacyjnych
- Wyrok Trybunału nie daje podstaw do dochodzenia roszczeń o wypłatę utraconych korzyści za okres po 30 czerwca 2013 r. ani nie stwarza przesłanek do ubiegania się o nowe świadczenia przewidziane w obecnie obowiązującej ustawie o świadczeniach rodzinnych – komentuje wyrok TK ws. ustawy o świadczeniach rodzinnych Lesław Nawacki z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (BRPO).
Trybunał Konstytucyjny orzekł 5 grudnia br., że zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich przepisy o świadczeniach rodzinnych są niezgodne z konstytucją.
Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), 24 czerwca br. złożyła do Trybunału Konstytucyjnego (TK) wniosek o stwierdzenie niezgodności art. 11 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z zasadami zaufania do państwa i prawa oraz ochrony praw nabytych, wynikającymi z art. 2 Konstytucji RP.
Od 1 lipca, kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością straciło prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, które nabyli na podstawie ostatecznych, bezterminowych decyzji administracyjnych. Nie mogli też otrzymać nowego świadczenia – specjalnego zasiłku opiekuńczego, gdyż nie spełniali kryteriów jego przyznawania.
– Ponieważ wraz z upływem czasu narastać będą negatywne skutki pozbawienia części osób świadczeń pielęgnacyjnych, konieczne jest szybkie podjęcie stosownych prac legislacyjnych przez podmioty dysponujące prawem inicjatywy ustawodawczej – mówi Nawacki. – Z posiadanych przez rzecznika informacji wynika, że takie działania zostaną podjęte przez rząd na wniosek ministra pracy i polityki społecznej – dodaje.
Skarga do Strasburga
Biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zapewnia nas, że w resorcie zostały podjęte prace nad przygotowaniem projektu ustawy, która będzie realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – W szczególności mając na uwadze potrzebę bezzwłocznej realizacji ww. wyroku, minister pracy i polityki społecznej w dniu 9 grudnia br. zwrócił się do p. Macieja Berka, sekretarza Rady Ministrów, o powołanie zespołu do spraw opracowania rozwiązań ustawowych mających na celu realizację ww. wyroku – informuje nas biuro prasowe. Zaznacza także, że ostateczny kształt projektu ustawy będzie możliwy do przygotowania po analizie pisemnego uzasadnienia wyroku i wtedy możliwe będzie przedstawienie szczegółowych rozwiązań oraz ewentualnych skutków prawnych i finansowych tych regulacji. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.
Mirosław Sobolewski ze Stowarzyszenia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „STOP Wykluczeniom” zaznacza, że wyrok ten nie daje podstaw do ubiegania się o świadczenia za okres, kiedy opiekunowie zostali go pozbawieni. – Ma powstać ustawa i – patrząc realnie – liczymy się z tym, że nie będzie to wcześniej niż kwiecień przyszłego roku. Zastanawiamy się obecnie nad składaniem pozwów cywilnych, bo wiadomo, że droga odwoławcza jest zamknięta – mówi Sobolewski. Tymczasem opiekunowie osób z niepełnosprawnością składają indywidualne skargi do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. – Wiem, że dotychczas ok. dziesięciu takich skarg już wpłynęło do Trybunału – zaznacza przedstawiciel organizacji opiekunów osób niepełnosprawnych. Taką skargę można złożyć do pół roku po wejściu w życie nowych przepisów, tak więc opiekunowie mają na to czas jeszcze do końca grudnia.
Komentarz