Świadczenie pielęgnacyjne a ubezpieczenie zdrowotne
Czy pobierając świadczenie pielęgnacyjne jestem objęta ubezpieczeniem zdrowotnym? Czy świadczenie wlicza się do dochodu w opiece społecznej i w przyznaniu dodatku mieszkaniowego?
Szanowna Pani,
odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego – zgodnie z art. 66. ust. 1. pkt 28a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, przyznane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
W uzasadnieniu do wyroku z dnia 23 maja 2018 r (sygn. akt II SA/Lu 153/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził - „Wbrew zarzutom skargi, świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny stanowią źródło dochodu w rozumieniu art. 8 ust. 3 ustawy, gdyż świadczenia te nie mieszczą się w katalogu wyłączeń, wskazanym w art. 8 ust. 4 ustawy. Zasadnie zatem organy uwzględniły je w dochodzie rodziny skarżącego stanowiącym podstawę oceny uprawnień do zasiłku stałego i podstawę obliczenia wysokości tego świadczenia”.
Jak stwierdził w uzasadnieniu do wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu z dnia 16 lipca 2020 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Po 149/20 - Organy obu instancji prawidłowo przyjęły do wyliczenia dodatku mieszkaniowego średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego otrzymany w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Zasadnie organy obu instancji wskazały, wbrew twierdzeniu skarżącej, że świadczenie pielęgnacyjne nie podlega wyłączeniu, a tym samym należało wliczyć otrzymywane przez syna skarżącej świadczenie pielęgnacyjne jako dochód w myśl definicji zawartej w art. 3 ust. 3 i 4 ustawy.
Wyroki były wydane w sprawach indywidualnych dlatego warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem; w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik