Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne na żonę

24.06.2021
Autor: G.

Orzeczenie zalicza moją żonę do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. W orzeczeniu widnieje zapis, iż niepełnosprawność istnieje od - nie da się ustalić. W związku z powyższym brak jest przesłanki do przyznania panu świadczenia pielęgnacyjnego z powodu niespełnienia warunków w art. 17 ust 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Żona choruje na raka, ja zrezygnowałem z pracy, aby się nią opiekować. Czy to jest powód, aby mi odmówić takiego zasiłku? Żona orzeczoną niepełnosprawność ma do 31.01 2022, myślę że do tego czasu uporamy sie z chorobą, a zasiłek dałby szansę na leczenie.

Szanowny Panie,

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Ten wyrok jest podstawą na którą powołują się opiekunowie, gdy  chcą w miejsce specjalnego zasiłku opiekuńczego uzyskać świadczenie pielęgnacyjne, lub w ogóle świadczenie pielęgnacyjne (gdy wcześniej nie pobierali specjalnego zasiłku opiekuńczego).

Niestety na chwilę obecną ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne w takim przypadku jak u Pana związane jest z koniecznością odwoływania się do SKO, a często także z drogą sądową. Proszę w tym zakresie zapoznać się z artykułem adw. Grzegorza Jaroszczyka Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.

Zawsze zalecam dokładne przygotowanie się do złożenia wniosku lub odwołania. Dlatego ważne jest, aby wszelkie działania prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), mającym doświadczenie w świadczeniach rodzinnych.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas