Warszawa: weź udział w konsultacjach strategii rozwiązywania problemów społecznych
Opracowaliśmy projekt strategii rozwiązywania problemów społecznych m.st. Warszawy na lata 2021-2030. Wskazuje ona kierunki doskonalenia wsparcia osób i rodzin w trudnej sytuacji, której nie są w stanie przezwyciężyć samodzielnie. Aktualnie przeprowadzamy konsultacje społeczne. Przed nami jeszcze trzy spotkania – informuje biuro prasowe m.st. Warszawy.
Założenia strategii
Strategia rozwiązywania problemów społecznych m.st. Warszawy na lata 2021-2030 zakłada, że:
- rozwiniemy ofertę specjalistycznych usług – tak, by pomoc była „szyta na miarę” i była dopasowana do indywidualnych potrzeb i konkretnej sytuacji;
- poszukamy innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność profilaktyki i rozwiązywania problemów;
- postawimy na dobre relacje i zdrowy styl życia;
- włączymy wszystkich mieszkańców w pomaganie;
- wzmocnimy współpracę z instytucjami działającymi w wielu obszarach.
Warszawiacy już pokazali ogromny potencjał solidarności społecznej. Od początku pandemii do ośrodków pomocy społecznej zgłosiło się wielu wolontariuszy. Chcemy na tak pozytywnym doświadczeniu budować nowy wizerunek pomocy społecznej.
Konsultacje społeczne
Zapraszamy mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych do wypowiadania się w kwestiach związanych z projektem. Uwagi może zgłosić każdy. Do tej pory odbyło się już 6 spotkań, a przed nami trzy ostatnie, które dotyczą:
- zapobiegania uzależnieniom i innym zachowaniom ryzykownym – 19 marca, godz. 9.00-11.00,
- seniorów – 22 marca, godz. 9.00-11.00,
- integracji społecznej i zawodowej poprzez edukację, ochronę zdrowia, sport i kulturę – 24 marca, godz. 14.00-16.00.
Udział w spotkaniach można zgłosić na adres: koordynacja.ps@um.warszawa.pl. W mailu zwrotnym prześlemy link do spotkania.
Natomiast do 31 marca przyjmujemy uwagi pisemne. Można je przesłać na adres: koordynacja.ps@um.warszawa.pl lub wypełnić ankietę.
Projekt strategii i więcej informacji o konsultacjach można znaleźć na stronie www dla organizacji pozarządowych oraz dla mieszkańców.
Kontekst powstania strategii
Wspieranie samodzielności dotyczy osób, które z powodu ograniczeń stwarzanych przez otoczenie nie mogą w pełni samodzielnie funkcjonować. Likwidacja barier sprawia, że wiele osób może być bardziej samodzielnych. Empatia i wrażliwość społeczna ułatwiają samodzielność lub dążenie do niej. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Jednak każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji i potrzebować wsparcia.
Wiele osób ukrywa swoje problemy np. z uzależnieniami czy przemocą, nie sięga po pomoc w trudnej sytuacji m.in. z powodu wstydu. Nie chcą należeć do grupy negatywnie postrzeganej przez innych – pragniemy pomóc w zwalczaniu takich stereotypów.
Strategia rozwiązywania problemów społecznych zmieni postrzeganie pomocy społecznej. Skupia się na problemach, z którymi osoby i rodziny nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Pracownicy socjalni będą przewodnikami w znajdowaniu rozwiązania.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Świadczenie wspierające. Nowe świadczenie trafiło już do prawie 80 tys. osób. Jeszcze więcej czeka na wydanie decyzji
- II edycja konkursu Laur Dostępności
- Na amyloidozę choruje nie tylko pacjent, ale także cała jego rodzina
- Systemy, aplikacje i gadżety
- Czy dodatek dopełniający przysługuje osobom, którym rentę przyznano na „starych zasadach”?
Dodaj komentarz