Co oznacza "bez zbędnej zwłoki"?
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie określa żadnego konkretnego terminu stworzenia ustawy – mówi prof. Marek Chmaj, ekspert z zakresu prawa konstytucyjnego. To zła wiadomość dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, którzy w lipcu 2013 r. stracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
Trwa zamieszanie wokół nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przypomnijmy w dużym skrócie – zgodnie z przepisami, które weszły w życie w lipcu ubiegłego roku, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości. Pozbawiło to niemałą grupę opiekunów osób z niepełnosprawnościami prawa do pomocy państwa. Sytuacji nie poprawiło wprowadzenie nowego świadczenia w postaci specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego, na przyznawanie którego wprowadzono dość surowe obostrzenie w postaci kryterium dochodowego.
Fot.: Adam Jankiewicz
Nowe przepisy zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał je za sprzeczne z ustawą zasadniczą. W komunikacie prasowym na temat wyroku Trybunał zamieścił informację o konieczności zmiany sprzecznych z konstytucją przepisów bez zbędnej zwłoki. Pozostaje jednak pytanie, co to sformułowanie oznacza i jak długo jeszcze pozbawieni świadczeń opiekunowie czekać mają na przywrócenie im ich praw?
Prawodawcy nie muszą się śpieszyć
- Wyrok Trybunału nie określa żadnego konkretnego terminu stworzenia ustawy – tłumaczy prof. Marek Chmaj z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. - Nakłada za to obowiązek wprowadzenia żądanych zmian w prawie w ciągu 18 miesięcy, nie określając przy tym, kto ma się tym zająć. Druga sprawa, że nawet w wypadku nie wprowadzenia zmian w rzeczonej nowelizacji, nie można będzie pociągnąć nikogo do odpowiedzialności. Po prostu zaistnieje tzw. luka w ustawie. Osobom, które w wyniku wprowadzenia nowych przepisów zostały pozbawione świadczenia, pozostaje więc jedynie cierpliwie czekać – Wyjaśnia profesor Chmaj.
Przypomnijmy, że w 16 stycznia 2014 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) odbyło się spotkanie grupy przedstawicieli opiekunów osób z niepełnosprawnością z wiceminister pracy Elżbietą Seredyn. Niestety, spotkanie to nie przyniosło żadnego konkretego efektu.
Komentarz