Co zrobić, by GOPS przywrócił nam wsparcie w postaci darów żywnościowych?
Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie w kwestii pomocy w postaci paczek, darów żywnościowych z GOPS-u. Opieka społeczna ze względu na otrzymany dodatek dla osób niepeł. dla mnie i mojej mamy, pozbawiła nas tej żywności, twierdząc że przekraczamy dochód!!! Sytuacja nasza jest znana GOPS w (...), spłacamy kredyty zaciągnięte na remont i przystosowanie domu dla os. niepełnosprawnych. Jest nam ciężko i bardzo trudno związać koniec z końcem, ale urzędników GOPS to nie obchodzi!!! Co mogę zrobić, żeby nasze życie uległo poprawie? Dodam, że oboje legitymujemy się znacznym st. niepełnosprwaności, ja poruszam się ledwo o dwóch kulach, „niedowład czterokończynowy i padaczka”, mama „porażenie kończyn dolnych”, jeździ na wózku.
Szanowny Panie,
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy społecznej:
- Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
- Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
- Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
- Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.
Ponadto na podstawie art. 41 ustawy o pomocy społecznej w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, może być przyznany specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi; lub zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa, pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.
Z przedstawionych przeze Pana informacji wynika wprost, iż macie Państwo trudną sytuację życiową, której sami nie jesteście w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Z uwagi na powyższe możecie Państwo złożyć wniosek o rozpatrzenie przez GOPS waszej sytuacji (pomimo przekroczenia kryterium dochodowego) i orzeczenie dla Waszego gospodarstwa domowego adekwatnej dla Waszych potrzeb pomocy (trzeba uzasadnić szczególnie uzasadniony przypadek).
Przy pisaniu pisma warto korzystać z pomocy prawnika w ramach np. nieodpłatnych porad prawnych Pomoc prawna, Porady obywatelskie, Mediacja (ms.gov.pl), gdyż każda sprawa jest indywidualna.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny