Fundacja JiM: szczepienia nie powodują autyzmu. Autyzm nie jest niczyją winą
Pandemia to czas szczególnej odpowiedzialności. Czas, w którym trzeba głośno powiedzieć: szczepienia nie powodują autyzmu – pisze Fundacja JiM.
Poniżej w całości publikujemy stanowisko Fundacji JiM w sprawie szczepień.
Badania naukowe
Kilkadziesiąt tysięcy osób zmarło w Polsce w wyniku pandemii wirusa COVID-19. Część z nich mogło być uratowanych, gdyby chcieli i zdążyli w porę się zaszczepić.
Nie będziemy powtarzać argumentów, bo padły już wiele razy. Kłamstwo dra Wakefielda, który łączył szczepienia z autyzmem, zostało wielokrotnie zdemaskowane przez naukowców. A sam dr Wakefiled został wykluczony z zawodu.
Ponowne badania z 2014 r. przeprowadzone na próbie 1,2 mln osób nie stwierdziły żadnego związku autyzmu ze szczepieniami. Badania naukowe dowodzą, że źródła autyzmu są neurorozwojowe i sięgają stanu prenatalnego dziecka. Z wiarygodnymi badaniami na temat autyzmu i szczepień można się zapoznać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Dodatkowo najnowsza amerykańska klasyfikacja zaburzeń DSM V oraz przygotowywana międzynarodowa klasyfikacja chorób i zaburzeń ICD 11 umieszcza autyzm w grupie zaburzeń neurorozwojowych.
„Autyzm nie jest niczyją winą”
Pierwsze objawy autyzmu stają się widoczne dla otoczenia – rodziców czy opiekunów dziecka – ok. pierwszego roku życia. To czas, w którym podawana jest obowiązkowa szczepionka MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce. Dlatego część rodziców do dziś łączy autyzm ze szczepieniami. Badania naukowe tego związku nie potwierdzają. Częstość występowania autyzmu u dzieci szczepionych i nieszczepionych nie różni się statystycznie.
Każdego z rodziców, który łączy autyzm ze szczepieniami i u którego naukowe informacje na ten temat powodują silne emocje – każdego z tych rodziców pragniemy pocieszyć. Autyzm nie jest niczyją winą. Nie jest winą szczepienia. Nie jest winą otoczenia. Nie jest ich winą.
Każdego z tych rodziców chcemy też zapewnić. Chociaż się nie zgadzamy, szanujemy Was i rozumiemy. Pamiętamy, że jesteśmy częścią tej samej społeczności. Społeczności, w której wiele osób przechodzi przez ten etap, na swojej drodze do akceptacji. Jednocześnie powtarzamy nasz apel do Prezesa Rady Ministrów o umożliwienie w najbliższym terminie szczepień przeciwko COVID-19 osobom w spektrum autyzmu i ich opiekunom. Tym osobom, które będą chciały w ten sposób zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
Szczepienia nie powodują autyzmu. To stwierdzenie jest naukowo prawdziwe.
Pamiętajmy o tym podejmując decyzję w sprawie szczepienia na COVID-19.
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Świat, w którym każda osoba w spektrum autyzmu może zrealizować swój potencjał. Wejdź na www.jim.org. Przyłącz się!
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz