Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ścieżka edukacyjna po podstawowej szkole

07.06.2021
Autor: A.

Czy moja córka z niepełnosprawnością, słabowidząca i posiadająca orzeczenie o tejże niepełnosprawności, może kontynuować naukę w branżowej szkole jako kucharz?

Szanowna Pani,

podstawowe kryteria rekrutacji do klasy I szkoły ponadgimnazjalnej obejmują posiadanie:

  • świadectwa ukończenia gimnazjum oraz
  • zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24.08.2019 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich.(Dz.U. 2019 r. Nr 1651).

Skierowanie na badanie lekarskie wystawia placówka dydaktyczna (szkoła). Lekarz przeprowadza badanie lekarskie z uwzględnieniem m.in. oceny potencjalnych lub istniejących zagrożeń dla zdrowia, występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu. Od orzeczenia, zarówno osobie badanej jak i placówce dydaktycznej przysługuje odwołanie wnoszone na piśmie. Badanie lekarskie w trybie odwoławczym przeprowadza się w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania przez podmiot odwoławczy. Zaświadczenie lekarskie wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.

Ustawa z 14 grudnia 2016 r.  Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 910).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas