Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie świadczenia należą się mojej mamie?

12.04.2021
Autor: A.

Moja mama otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, symbol 10-N. Orzeczenie wydane do 31.03.2023 roku. Proszę o wyjaśnienie, czy należy jej się zasiłek czy dodatek pielęgnacyjny i gdzie należy składać taki wniosek. Gdzie ja jako jej córka, która podjęła się opieki nad nią, mogę składać wniosek o zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, gdyż zrezygnowałam z pracy; (mama jest rozwiedziona). Czy należy jej się w związku z tym orzeczeniem jakaś rehabilitacja ruchowa?

Szanowna Pani,

Niestety nie wiemy w jakim wieku jest Pani mama, dlatego nie możemy odpowiedzieć czy przysługuje jej dodatek pielęgnacyjny czy zasiłek.

Jeśli mama ma ukończone 75 lat to otrzymuje wraz ze świadczeniem emerytalnym dodatek pielęgnacyjny.

Natomiast w pozostałych przypadkach dodatek pielęgnacyjny jest przyznany osobie, która złoży wniosek do ZUS, a lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) w orzeczeniu stwierdzi, całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Natomiast wniosek o zasiłek pielęgnacyjny składa się w jednostce urzędu miasta/gminy w której wypłacane są świadczenia rodzinne. Więcej informacji o zasiłku pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu:

Zasiłek pielęgnacyjny - niepelnosprawni.pl.

Informacje o ulgach i uprawnieniach, z których mogą korzystać osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności także znajdzie Pani na naszym portalu:

Co daje znaczny stopień? - niepelnosprawni.pl.

Osobie, która nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje bądź specjalny zasiłek opiekuńczy, bądź świadczenie pielęgnacyjne.

Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy? - niepelnosprawni.pl.

Świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.

Wniosek o ww świadczenia składa się w jednostce urzędu miasta/gminy wypłacającej świadczenia rodzinne. Jednak przed złożeniem wniosku zachęcamy do skorzystania z porady w naszym Centrum Integracja w Warszawie tel. 22 831 85 82 lub 505 602 517 lub w jednym z punktów nieodpłatnych porad prawnych.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas