Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenie faktury za okulary

01.10.2021
Autor: I.

Czy przy takim stopniu niepełnosprawności 05-R  11-I można odliczyć fakturę za okulary do chodzenia i czytania, które zlecił okulista z powodu pogorszenia się wzroku?

Szanowna Pani,

przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT stanowi, że za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt (urządzenie, czy narzędzie) musi posiadać właściwości leczniczo-rehabilitacyjne lub ułatwiać tej osobie, ze względu na jej niepełnosprawność, wykonywanie czynności życiowych.

Z przytoczonych uregulowań wynika zatem, że:

  • pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,
  • zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
  • cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.

Przy czym, do oceny przydatności tego sprzętu w rehabilitacji pomocnym będzie oparcie się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można uwzględnić zakup okularów korekcyjnych, jeżeli jest to wydatek na indywidualny sprzęt niezbędny w rehabilitacji, ułatwiający wykonywanie czynności życiowych oraz odpowiadający potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Podsumowując, jeśli w orzeczeniu brak informacji o niepełnosprawności narządu wzroku, a okulary są tylko korygujące, to możliwość odliczenia poniesionego wydatku jest wątpliwa.

Prawidłowe określenie, czy dany wydatek spełnia powyższy cel, jest elementem bardzo często kwestionowanym przez organa podatkowe. Każda sytuacja niepełnosprawnego podatnika jest inna. Każdy posiada inne potrzeby do samodzielnego funkcjonowania/egzystowania przy współwystępowaniu niepełnosprawności, a w związku z tym różne potrzeby poniesionego wydatku. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości, powinniśmy skorzystać z porady pracownika Urzędu Skarbowego, właściwego naszemu miejscu zamieszkania.

Można również skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową:

  • z telefonu stacjonarnego - tel. 801 055 055,
  • z telefonu komórkowego - tel. 22 330 03 30.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas