Czy przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny?
Mam 40 lat, jestem diabetykiem i mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, a w nim zapis, że niepełnosprawność istnieje od 21. roku życia. Czy mogę się starać na podstawie takiego orzeczenia o zasiłek pielęgnacyjny? Wiem, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: „Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia". Jak intepretować zapis w orzeczeniu, że niepełnosprawność powstała od 21. roku życia.
Szanowny Panie,
zgodnie z art. 16 obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych –
- 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
- 2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
- 3. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
- 4. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 215,84 zł 19 miesięcznie.
- 5. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
- 5a. Osobom, o których mowa w ust. 2 i 3, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
- 6. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Jeżeli są wątpliwości, jak intepretować dany zapis orzeczenia, to zgodnie z art. 113 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego - organ, który wydał decyzję, wyjaśnia w drodze postanowienia na żądanie organu egzekucyjnego lub strony wątpliwości co do treści decyzji.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik