Szkoła narciarstwa mono-ski
W lutym 2007 roku rozpoczęła swoją działalność pierwsza w Polsce szkoła narciarzy – wózkowiczów. W pierwszym szkoleniu brało udział 4 kursantów oraz 5 osób z kadry. Szkolenie odbywało się na stokach Łysej Góry w Dziwiszowie koło Jeleniej Góry i zostało objęte patronatem Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów "START" w Poznaniu - prekursora polskiego narciarstwa alpejskiego osób niepełnosprawnych oraz Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych AWF w Poznaniu.
Pomysłodawcą, twórcą i organizatorem szkoły jest Jarosław Rola – Paraolimpijczyk z Turynu. Na bazie wieloletniego doświadczenia klubu „START" Poznań i przy pomocy studentów specjalności sport osób niepełnosprawnych, został przygotowany program kursu narciarskiego, po ukończeniu którego każdy z uczestników powinien opanować podstawy narciarstwa mono-ski.
Trwająca 5 dni sesja szkoleniowa oraz przygotowany program szkolenia potwierdził swoją skuteczność w 100%. Wszyscy uczestnicy pod koniec kursu potrafili już samodzielnie jeździć na nartach i poruszać się po stoku, wprawiając w zdumienie wielu sprawnych narciarzy. W szkoleniu brały udział osoby ze zróżnicowaną niepełnosprawnością, poczynając od obustronnej amputacji, poprzez urazy kręgosłupa, na przepuklinie oponowo-rdzeniowej kończąc, jednak najważniejsze było to, że każdą z tych osób łączyło jedno wspólne pragnienie – chęć jazdy na nartach.
Niektórzy z uczestników wracali do narciarstwa „na nowo” po wypadkach, a inni uczyli się od samego początku. Dla organizatorów i kadry bardzo satysfakcjonującym momentem były pojawiające się na twarzach uczestników uśmiechy po pierwszych udanych i samodzielnie wykonanych skrętach na nartach.
Ostatniego dnia, kursanci otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie kursu i pamiątkowe zdjęcie – w tym momencie dotarło do nas że to już jest koniec szkolenia, tylko kiedy minęło te 6 dni...?
To dopiero początek...
Narciarstwo alpejskie mono-ski było do tej pory dyscypliną zarezerwowana dla bardzo wąskiej grupy osób, głównie członków kadry narodowej w narciarstwie alpejskim oraz kilku prywatnych „zapaleńców”. Organizatorzy kursu chcieliby, aby przedsięwzięcie spopularyzowało tę zimową dyscyplinę. Jednak narciarstwo to nie wszystko, czym organizatorzy chcą „zarazić” młodych niepełnosprawnych. W planach są jeszcze letnie obozy rowerowe (handbike) oraz umożliwienie podróżowania po górach osobom poruszającym się na wózkach.
Wszelkie informacje o naszych przedsięwzięciach, obozach i planach znaleźć można na stronie: www.sport-on.com
Zdjęcia pochodzą ze strony: www.sport-on.com
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz