Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy są świadczenia, które pomogą mi funkcjonować w mojej sytuacji?

07.06.2021
Autor: M.

Jestem 24-letnim (po studiach, licencjat) niepełnosprawnym o st. umiarkowanym. Otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne. Pracuję zdalnie z domu przy komputerze w oparciu o umowę zlecenie. Aby utrzymać standard życia, jestem zmuszony przepracowywać nadgodziny (190-215h). Niestety nie mogę podjąć się pracy, ktora wymaga pozycji pionowej dłużej niż ok. połowa czasu pracy. Z tego tytułu mam ograniczone możliwości podjęcia dobrze płatnej pracy. Praca stricte siedzącą także mi nie służy, ponieważ niepełnosprawność spowodowana jest wypadkiem lotniczym i dot. stawów w obrębie nóg. Renty itd. bardzo ograniczają możliwość pracy, a aktualnie, aby utrzymać się (gospodarstwo jednoosobowe) w Warszawie (jestem przyjezdny) muszę pracować znowu kosztem zdrowia i wymuszonej jednej pozycji. Czy są jakieś świadczenia czy podobne rozwiązania, które mogą unormalnić nieco tę sytuację? Proszę o dokładną odpowiedź w tym zakresie. 

Szanowny Panie,

informuje Pan, że otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Wydaje mi się to raczej niemożliwe, bo świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężnym, o które mogą ubiegać się osoby, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu podjęcia opieki nad poważnie niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Sądzę, że przysługuje Panu renta socjalna. Jeśli tak jest, to jeśli osiągnie Pan przychód większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesi prawo do renty socjalnej za każdy miesiąc, w którym przekroczy Pan ten próg. Jeśli otrzymuje Pan rentę socjalną i/lub dochody z umowy zlecenia to być może spełnia Pan kryteria ubiegania się o świadczenie uzupełniające (500+ dla osób niepełnosprawnych).

Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (np. emerytury, renty, zasiłku z pomocy społecznej), albo suma tych świadczeń, o charakterze innym niż jednorazowe z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 1772,08 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że dochody z pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, działalności gospodarczej nie wpływają na możność uzyskania świadczenia uzupełniającego. Sądzę, że pomocne okazać się może dla Pana  opracowanie: Co daje umiarkowany stopień?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji Dz.U. 2019 poz. 1622.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas