Procedura wywiadu środowiskowego bardziej przyjazna dla osób chorych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Uregulowano sposób przeprowadzania wywiadu środowiskowego z osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, a także rozszerzono grupy osób, wobec których stosowana jest niestandardowa procedura na wypadek braku możliwości przeprowadzenia wywiadu – o inne osoby chorujące, nie tylko z zaburzeniami psychicznymi. Takie zmiany, m.in., wprowadza nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ws. rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Rozporządzenie, jak tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, ma służyć uporządkowaniu i doprecyzowaniu kwestii, które dotąd budziły wątpliwości interpretacyjne lub stanowiły istotną barierę w przeprowadzaniu procedury rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Kto może przeprowadzić wywiad?
W rozporządzeniu wskazano konkretne osoby uprawnione do przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Są to pracownicy socjalni zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej, centrach usług społecznych i powiatowych centrach pomocy rodzinie. Doprecyzowano jednocześnie wyjątek w przypadku przebywania osoby w podmiocie leczniczym, gdy wywiad może przeprowadzić pracownik socjalny zatrudniony przez ten podmiot.
Nowy kwestionariusz i legitymacje
Rozporządzenie ma na celu, m.in., uczynienie prostszym i bardziej praktycznym kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Główną zmianą jest tu wprowadzenie w części I kwestionariusza podziału na komponenty uzupełniane obligatoryjnie oraz te wypełniane fakultatywnie – o czym będzie decydował pracownik socjalny w zależności od okoliczności związanych z przeprowadzaniem wywiadu. Zmiana przyczyni się do ograniczenia czynności formalnych oraz usprawnienia procedur związanych z przyznawaniem wsparcia.
Wzór kwestionariusza został również znacznie uproszczony. Usunięto z niego część wymaganych dotąd informacji, które były zbędne. Ma to zwiększyć przejrzystość informacji i skrócić sam proces przeprowadzania wywiadu. Dodano też rubryki dotyczące istotnych informacji na temat bezpieczeństwa pracownika socjalnego podczas przeprowadzania wywiadu. Pozwoli to na lepszą identyfikację zagrożeń i umożliwi sprawne reagowanie na niebezpieczne zdarzenia.
Ponadto pracownicy socjalni otrzymają nową legitymację. Dokument zyskał twardą oprawę opatrzoną godłem RP.
Szereg zmian
Oprócz tego rozporządzenie wprowadza:
-
rozszerzenie grupy osób, wobec których stosowana jest niestandardowa procedura na wypadek braku możliwości przeprowadzenia wywiadu – o inne osoby chorujące (nie tylko z zaburzeniami psychicznymi), których stan uniemożliwia przeprowadzenie czynności, a wymagają one udzielenia natychmiastowej pomocy (np. ubezpieczenia zdrowotnego);
-
uregulowanie sposobu przeprowadzania wywiadu z osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, nad którą sprawowana jest opieka oraz na potrzeby ustalenia faktycznie sprawowanej opieki (świadczenia rodzinne dla opiekunów);
-
wprost umożliwienie pracownikom socjalnym zatrudnionym w ośrodkach wsparcia sporządzanie aktualizacji wywiadu u osób przebywających w tych ośrodkach;
-
ułatwienia dotyczące uzupełniania dokumentacji niezbędnej podczas przeprowadzania wywiadu, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji epidemii – m.in. rozszerzono zakres osób uprawnionych do poświadczania za zgodność z oryginałem kopii dokumentów dołączanych do akt sprawy, a także doprecyzowano kwestie możliwości składania kopii dokumentów w postaci elektronicznej.
Komentarze
-
Termin wywiadu
21.06.2021, 07:20Dzień Dobry proszę o informację jak interpretować tryb pilny przeprowadzenia wywiadu,moja 92 letnia teściowa połamała zebra wymaga obecnie opieki całodobowej,pracownik socjalny powołuje się na termin wywiadu 14 dni roboczych nie chce słyszeć o trybie pilnym 2 dniowym i odmawia pomocyodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz