Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kraków: odnaleziono mapy należące niegdyś do ośrodka dla osób niewidomych

16.04.2021
Autor: PAP, bd, fot. Marek Jakubowski
Mapy tyflograficzne zamknięte w gablocie

- Odnaleziono XIX-wieczne mapy tyflograficzne, które kilkadziesiąt lat temu zniknęły z krakowskiego Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej. Przypadkiem natrafił na nie twórca Muzeum Tyflologicznego pod Poznaniem Marek Jakubowski – podał Urząd Miasta Krakowa.

Dyrekcja krakowskiej placówki we współpracy z Biblioteką Jagiellońską planuje poddać mapy konserwacji i prezentować je jako eksponat.

- Nie wszystkie mapy są poprawne merytorycznie, ale trudno zaprzeczyć, że to unikatowe obiekty. Taki skarb znajduje się tylko w Krakowie i w muzeum pod Poznaniem, w Owińskach – mówi tyflografik i tyflokartograf Marek Jakubowski.

Są to jedne z pierwszych XIX-wiecznych map wykonywanych nakładowo w Alzacji dla osób niewidomych. Ciekawostką jest to, że były one produkowane nie tylko dla Francji i Niemiec, ale dla wszystkich krajów w Europie.

Cenne znalezisko

Mapy są tłoczone w grubym kartonie. Widać na nich zabrudzenia – to ślady rąk dzieci, które je czytały. Mapy różnymi drogami docierały do Krakowa i do innych miejsc, w których, jak wtedy mówiono, funkcjonowały „zakłady dla ciemnych”.

Znalezisko obejmuje także mapy wydane w 1886 i 1890 r. przez M. Kunza w Berlinie oraz wyprodukowane w Gdańsku, w latach 1910–1915, gdzie ówczesny dyrektor zakładu dla niewidomych opracował własną technologię ich wytwarzania. Obecnie dzieci i młodzież z niepełnosprawnością wzrokową korzystają z map wykonanych w innych technologiach, głównie 3D.

Zobacz nasz wywiad z Markiem Jakubowskim o Muzeum Tyflologicznych w Owińskach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas