Mentor po irlandzku
Kim jest mentor w miejscu pracy? W jaki sposób może pomóc osobie niepełnosprawnej? O tym opowiadała Niamh Hayes z irlandzkiego projektu WAM podczas konferencji, która odbyła się 8 lutego 2007 w Warszawie.
Koncepcja mentora jest zbliżona do funkcjonującej w Polsce (wprawdzie bardziej w teorii) instytucji asystenta w miejscu pracy. Jednak projekt WAM, finansowany ze środków Inicjatywy Wspólnotowej Equal, dotyczy jedynie niepełnosprawnych absolwentów szkół średnich. Mentoring ma im zapewnić możliwość odbycia półrocznych staży w renomowanych firmach z otwartego rynku pracy, jak IBM czy Bank of Ireland. W ten sposób wejście na rynek pracy ma być złagodzone, a dla niektórych – w ogóle możliwe.
Obecnie w projekcie bierze udział 29 niepełnosprawnych. Zostali oni przeszkoleni, dostosowano dla nich stanowiska pracy, a za staż otrzymują wynagrodzenie. Są z nimi prowadzone regularne szkolenia i spotkania, tak samo jak z ich szefami, a także kandydatami na mentorów.
Mentorzy to pracownicy firm, w których odbywają się staże. Większość z nich (65 proc.) nigdy wcześniej nie współpracowała z osobami niepełnosprawnymi. Nie są to kierownicy czy nadzorcy. Nie mają też prowadzić podopiecznych za rękę. Ich zadaniem jest wspieranie, udzielanie wskazówek, mają zapewnić „grunt pod nogami” w zupełnie nowej sytuacji życiowej. Działania te wzmacniają potencjał nowego pracownika, szczególnie na początku obecności w firmie, co zwiększa szanse na pozostanie w tym miejscu pracy. Większa efektywność nowego pracownika jest niezwykle istotna dla pracodawców.
Niemal wszyscy (96 proc.) uczestnicy projektu uznają, że staż połączony z mentoringiem jest dla nich pozytywnym doświadczeniem. Aż 90 proc. ich szefów zadeklarowało, że dzięki temu doświadczeniu zatrudniłoby ponownie osobę niepełnosprawną. Większość uczestników jest zgodna co do tego, że praktyka mentoringu powinna być powszechna na rynku pracy i być dostępna nie tylko dla osób niepełnosprawnych.
***
Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja
- Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz