Zatrudnienie asystenta osoby niepełnosprawnej
Czy gmina ma obowiązek zatrudnić asystenta osoby niepełnosprawnej, jakie są warunki zatrudnienia takiego asystenta? Czy w momencie wpłynięcia do gminy wniosku od osoby niepełnosprawnej gmina może odmówić niepełnosprawnemu zatrudnienia wskazanej we wniosku osoby?
Szanowna Pani,
program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020-2021 – adresowany jest do:
- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
- oraz do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych,
które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
W programie uczestniczą poszczególne gminy, nie wszystkie. Najczęściej zlecają to zadanie organizacjom pozarządowym, które zajmują się naborem uczestników, asystentów i całościową realizacją zadania. Najlepiej jeśli się Pani zorientuje, czy taka usługa jest u Pani świadczona, kto ją realizuje, czy może Pani wskazać asystenta. Lista podmiotów rekomendowanych do realizującji tego zadania w poszczególnych województwach.
Więcej informacji o asystencie osobistym osoby niepełnosprawnej na stronie Niepelnosprawni.pl.
Z moich obserwacji wynika, że np. potrzeby niesamodzielnych osób niepełnosprawnych są dużo większe, niż ten projekt jest im w stanie zaoferować.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik