Jak walczyć z barierami architektonicznymi? Eksperci Integracji i TUP w audycji Trójki
Wszechobecne schody, wąskie przejścia, trudne do pokonania krawężniki i inne bariery architektoniczne powodują, że osoby z niepełnosprawnościami, rodzice z dziećmi w wózkach czy osoby starsze muszą uprawiać swoisty miejski survival. O tym, jak likwidować bariery i czynić przestrzenie polskich miast przyjaznymi dla wszystkich użytkowników rozmawiali na falach Trzeciego Programu Polskiego Radia – Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB i dr inż. architekt Tomasz Majda, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).
- Walka z barierami architektonicznymi to jedna z najdłuższych wojen powojennej, nowoczesnej Europy – takiego określenia użyła prowadząca audycję redaktor Elżbieta Korczyńska.
Ze swoimi gośćmi rozmawiała o tym, jak wygląda obecnie sytuacja na „frontach” tej wojny i jaką rolę odgrywają w niej obie organizacje, reprezentowane przez gości radiowej Trójki.
Nie „czy”, ale „jak”
- To, co kiedyś było dla nas absolutną nowością, przestaje być właściwie zauważalne. Kiedy analizujemy nowe budynki, nowe przestrzenie oddane do użytku, nie zastanawiamy się „czy jest rampa?”, ale „jakie są jej parametry?” – mówi dr inż. architekt Tomasz Majda, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Lider Dostępności
Jednym z działań promujących dostępność jest organizowany przez Integrację i TUP już po raz szósty konkurs Lider Dostępności.
- Lider Dostępności pojawił się jako pomysł, aby nagradzać te przestrzenie, które myślą o dostępności. Żeby pokazać, że nie chodzi tylko o budowanie pochylni, które się z tą dostępnością kojarzą, ale szukać rozwiązań, projektantów, inwestorów, którzy robią coś więcej – tłumaczy Kamil Kowalski z Integracja LAB. – I to się udaje: mamy okazję nagradzać rzeczywiście świetne obiekty i ich twórców.
Całej audycji można posłuchać na stronie rozgłośni Polskiego Radia.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz