Hokej na sledżach
W latach 60. XX wieku grono byłych szwedzkich hokeistów, którzy mimo niepełnosprawności chcieli grać w hokeja, postanowiło kontynuować swoją pasję i wymyśliło nową grę. Podstawowym wyposażeniem hokeisty są sanki zbudowane na ramowej, stalowej konstrukcji – z siedziskiem oraz dwiema płozami (niektórzy zawodnicy preferują jedną). Zamiast kija zawodnik używa dwóch kijków, którymi można odpychać się od lodu, a także uderzać krążek.
Pionierzy hokeja na sledżach używali kijków zrobionych z kierownicy rowerowej i grali na zamarzniętym jeziorze koło Sztokholmu. Przełomowy był rok 1969. W Sztokholmie powstała liga. Odbył się też pierwszy mecz międzynarodowy, w którym lokalny szwedzki klub zmierzył się z norweską drużyną z Oslo. Mecze Szwecja-Norwegia były w owym czasie rozgrywane co najmniej raz w roku.
Przepisy hokeja na sledżach są niemal identyczne, jak te w
hokeju osób pełnosprawnych, fot. Piotr Stanisławski
Pierwsze spotkanie pokazowe na igrzyskach miało miejsce podczas I Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Örnsköldsvik 1976. Uczestniczyły w nim dwie szwedzkie drużyny. W latach 80. do Skandynawów dołączały kolejne kraje: Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone, a po roku 1990 Estonia i Japonia. Pierwszy regularny turniej paraolimpijski odbył się na igrzyskach w Lillehammer w roku 1994.
Polonus szkoli naszych
W oficjalnych turniejach międzynarodowych (mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata, Igrzyska Paraolimpiskie) mogą wziąć udział wyłącznie zawodnicy z amputacjami powyżej kostki, niedowładem kończyn dolnych, niewykształconymi kończynami dolnymi lub porażeniem mózgowym. Przepisy są niemal identyczne, jak te w hokeju osób pełnosprawnych. Tercje trwają po 15 minut, drużyny składają się z pięciu zawodników i bramkarza. Wszyscy poruszają się na sledżach.
W Polsce dyscyplina istnieje od roku 2006. Po igrzyskach w Turynie w klubie Atak Elbląg zawiązała się pierwsza i jedyna do tej pory sekcja hokejowa. Założył ją elbląski siatkarz, a zarazem prezes wspomnianego klubu Tomasz Woźny. Sekcja nie wytrwałaby bez pomocy działaczy, przede wszystkim późniejszego prezesa Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START – Roberta Szaja.
IKS Atak to pierwsza i do tej pory jedyna w Polsce sekcja
hokeja na sledżach, fot. Piotr Stanisławski
Zespół powstał w dużej mierze dzięki byłemu amerykańskiemu hokeiście polskiego pochodzenia, Sylwestrowi Flisowi, który podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Salt Lake City 2002 jako Amerykanin wywalczył ze swoją drużyną złoty medal, a także tytuł króla strzelców turnieju.
Japonia i Rosja rosną w siłę
Polska drużyna narodowa nie miała jeszcze okazji uczestniczyć w Igrzyskach Paraolimpijskich. Trenerem kadry jest Władysław Mincewicz, który zajmuje się przygotowaniami naszych hokeistów do walki o uczestnictwo w igrzyskach w roku 2018 w Korei Południowej.
Aktualnymi mistrzami paraolimpijskimi są Amerykanie. Na igrzyskach w Vancouver największą niespodziankę sprawili jednak Japończycy, w półfinale pokonując Kanadę. Ekipa z Kraju Klonowego Liścia nie zdobyła na swoich igrzyskach żadnego medalu, w meczu o brąz ulegając Norwegii.
Hokej to sport kontaktowy, fot. Piotr Stanisławski
Bardzo dobrze w ostatnim czasie prezentuje się ekipa Rosji. Brązowy medal ostatnich mistrzostw świata sprawia, że udział młodej drużyny w turnieju paraolimpijskim w Soczi jest w pełni zasłużony i nie wynika z przywileju gospodarza igrzysk.
Głównym sponsorem serwisu Soczi 2014 jest:
Komentarze
-
PANCIU popiera
12.04.2023, 04:56Wielki szacunek, słowa zbędne, HONORodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz