Dłuższy termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs fotograficzny „Teatr w Obiektywie”
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” towarzyszy już od 12 lat Spotkaniom Artystów Nieprzetartego Szlaku. Ma na celu połączenie dwóch niezwykłych dziedzin sztuki, jakimi są teatr i fotografia. Jeszcze można dołączyć.
Konkurs „Teatr w Obiektywie” ma charakter otwarty, adresowany jest do wszystkich, którzy się zgłoszą (wypełnią formularz zgłoszeniowy online), wykonają zdjęcia podczas XXXI Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami – Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku oraz prześlą organizatorom. Tegoroczny SANS odbędzie się w dniach 27-30 maja 2021, w wersji hybrydowej, czyli stacjonarnie w Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz online na fanpage'u Fundacji Nieprzetarego Szlaku.
Po co konkurs?
Celem konkursu jest kształtowanie pozytywnego stosunku społeczeństwa do twórczości osób z niepełnosprawnościami, promowanie fotografii o charakterze społecznym, a także zwrócenie uwagi środowiska fotografów na istnienie twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnościami.
- Organizując konkurs, chcemy pokazać artystyczne spojrzenie na twórczość teatralną osób z niepełnosprawnościami. Chcemy też umożliwiać dialog między pasjonatami fotografii, dawać im szansę rozwoju i promować ich twórczość – mówi Paweł Snopek, koordynator XII edycji konkursu w Polsce.
Dla osób zgłoszonych do konkursu przewidziane zostały między innymi: 2-dniowe darmowe warsztaty fotograficzne, pełna akredytacja fotograficzna podczas SANS, wystawa pokonkursowa, dyplomy.
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” odbywa się zawsze w czterech kategoriach: AKTORZY, WOKÓŁ FESTIWALU, PORTRET, ARTYSTYCZNE SPOJRZENIE – organizatorzy chcą ukazać różne oblicza festiwalu i towarzyszące mu emocje – zarówno te na scenie, jak i za kulisami. Kategorie te umożliwiają uchwycenie teatru z perspektywy widza, ujęcie portretu emocjonalnego, wyrażenie siebie jako artysty-fotografika, ale także bycie w roli aktywnego uczestnika festiwalu – w tym co proponowane jest poza prezentacjami teatralnymi, czyli przerwy, animacja na scenie, wystawy, warsztaty. Piąta kategoria konkursowa to MARZENIA – temat przewodni tegorocznego 31. SANS, a ocenie podlegać będzie fotograficzne ujęcie tematu.
Termin przedłużony
Organizatorzy postanowili wydłużyć termin nadsyłania zgłoszeń do 30 kwietnia 2021. Nadal można zgłosić się do konkursu fotograficznego niezależnie czy jest się fotografikiem-amatorem, czy profesjonalnym artystą. Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku zapewniają, że sam udział w SANS pozwala przeżyć niesamowitą przygodę. Uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się bliżej z teatrem oraz fotografią teatralną.
Uczestnictwo w konkursie „Teatr w Obiektywie” daje także szansę prezentacji swoich prac podczas wystawy pokonkursowej, która tradycyjnie prezentowana jest przez następny rok w Lublinie, a także w Polsce i poza granicami kraju. Dzieje się tak ponieważ pomysłodawczynią i pierwszą organizatorką konkursu fotograficznego „Teatr w Obiektywie” była Anastasiya Voytiuk ze Lwowa. To właśnie tam podczas Festiwalu Teatralnego „Neprotoptana Stezhyna” w 2009 roku odbyła się pierwsza edycja „Teatru w Obiektywie”. Od 2011 roku zyskał on już charakter międzynarodowy i odbywa się w trzech krajach, w których realizowany jest Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak, czyli w Polsce (Lublin), na Ukrainie (Lwów) oraz Białorusi (Brześć). Konkurs stał się nieodłączną częścią Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku.
Praktyczne informacje
Można tam także oglądać nagrodzone i wyróżnione prace z poprzednich edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego.
- Termin: 27-30 maja; zgłoszenia do 30 kwietnia
- Miejsce: Teatr Muzyczny w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5, Lublin
- e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com
- Wydarzenie na Facebooku
- Strona www
- Fanpage konkursu
- Fanpage fundacji
Patronaty honorowe SANS: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Patronat medialny SANS: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum, Magazyn i portal Nasze Sprawy, niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz