Parasnowboard
Snowboard paraolimpijski ma najkrótszy rodowód w rodzinie sportów paraolimpijskich. Jest także najmłodszą dziedziną narciarstwa alpejskiego. Pierwszy konkurs paraolimpijski snowcrossu zostanie rozegrany w Soczi.
Do programu Igrzysk Paraolimpijskich sport ten został włączony dopiero w roku 2012. Jednym z propagatorów tego procesu był Kanadyjczyk Zach Beaumont, który w wieku 15 lat zapalał znicz X Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Vancouver 2010.
Parasnowboard jest najmłodszą konkurencją alpejską w programie
Igrzysk Paraolimpijskich, fot. all rights reserved by Sochi 2014
Winter Games
Dwa z trzech
W snowboardzie dla osób z niepełnosprawnością rozgrywa się jedną konkurencję dla osób stojących. Jest nią snowcross (snowboard cross). Każdy snowboardzista wykonuje samotnie trzy zjazdy na specjalnie przygotowanej trasie crossowej. Jego rezultatem jest czas dwóch najlepszych przejazdów. Rezultaty porównuje się i wygrywa zawodnik, który uzyska najkrótszy czas przejazdu.
Wygrywa zawodnik z najkrótszym czasem dwóch z trzech
przejazdów, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter
Games
Na razie snowboard paraolimpijski uprawiany jest w 10 krajach, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, we Włoszech i w Holandii.
Głównym sponsorem serwisu Soczi 2014 jest:
Komentarze
-
Adaptive
13.10.2016, 00:46Warto może dodac, że Polska miała swojego reprezentanta w tej dyscyplinie podczas Paraolimpiady w Sochi i sport ten jest z powodzeniem uprawiany w kraju nad Wisła.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz