Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne?
Mój syn jest chory na schizofrenię paranoidalną i ma niepełnosprawność w stopniu znacznym. Nie chciał chodzić do szkoły i objawy choroby występowały już w wieku 15 lat. Jednak z tego okresu nie posiadamy żadnej dokumentacji medycznej. Dopiero w wieku 23 lat przeszedł operację guza mózgu i leczy się psychiatrycznie. Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad synem? Zwolniłam się z pracy pięć lat temu - w 2016 roku, żeby się nim opiekować. W orzeczeniu pisze, że wymaga opieki.
Szanowna Pani,
Proszę sprawdzić w orzeczeniu, jaka jest podana data, od kiedy istnieje niepełnosprawność. Zgodnie z art. 17 ust 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
- nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
W obecnym stanie prawnym, jeżeli składany jest wniosek o świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby, której niepełnosprawność powstała w późniejszym okresie życia, to otrzymuje on decyzję odmowną. Wiek osoby wymagającej opieki jest bowiem przesłanką negatywną. Jednakże Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Ten wyrok jest podstawą, na którą powołują się opiekunowie, gdy chcą w miejsce specjalnego zasiłku opiekuńczego uzyskać świadczenie pielęgnacyjne, lub w ogóle świadczenie pielęgnacyjne (gdy wcześniej nie pobierali specjalnego zasiłku opiekuńczego).
Niestety na chwilę obecną ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne w takim przypadku jak Pani związane jest z koniecznością odwoływania się do SKO, a często także z drogą sądową. Proszę w tym zakresie zapoznać się z artykułem adw. Grzegorza Jaroszczyka Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.
Zawsze zalecam dokładne przygotowanie się do złożenia wniosku. Dlatego ważne jest, aby wszelkie działania prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), mającym doświadczenie w świadczeniach rodzinnych.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny