Ulga na przejazdy w komunikacji prywatnej
Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Odnośnie ulgi w MPK nie mam wątpliwości, ale już pojawiają się, jeśli chodzi o przejazd komunikacją prywatną – busami z miejsca zamieszkania do Lublina. Firma przewozowa nie chce sprzedać mi biletu ze zniżką. Jak to w końcu jest z tymi ulgami?
Szanowna Pani,
zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414) wszyscy przewoźnicy muszą:
- mieć zezwolenie na przewozy regularne,
- uwzględniać ulgi przysługujące pasażerom na podstawie odrębnych przepisów.
Przewoźnik może przyznać swoim pasażerom ulgi i zniżki komercyjne niezależnie od ulg ustawowych. Obowiązuje zasada, że ulgi i zniżki komercyjne są udzielane w innym wymiarze niż ulgi ustawowe (wynika to z ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1138 z późn. zm.). Oznacza to, że przy zakupie biletu z ulgą ustawową nie można skorzystać z innych ulg. To pasażer wybiera, czy skorzysta z ulgi bądź zniżki komercyjnej czy z ulgi ustawowej (jeśli takie uprawnienie posiada).
Jeśli przewoźnik jednak odmówi ulgi, zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, za odmowę sprzedaży biletu ulgowego osobie uprawnionej, przewoźnikowi grozi cofnięcie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych z powodu naruszenia lub zmiany warunków, na jakich zostało ono udzielone. Należy bowiem pamiętać, że jednym z warunków jest cennik opłat – jako załącznik do wniosku o udzielenie zezwolenia.
Zezwolenia na przewozy regularne w krajowym transporcie drogowym, w zależności od ich zasięgu – wydaje wójt/burmistrz/prezydent miasta/starosta/marszałek województwa. Dlatego wszelkie sygnały o nieprzestrzeganiu przez przewoźników drogowych przepisów dotyczących ulg przysługującym niepełnosprawnych powinny być kierowane do właściwego organu.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego t.j. z 2018 r. poz. 295.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik