Wyrok sądu ws. orzeczenia
W lipcu 2020 r. powiatowy sespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydał orzeczenie, które przyznawało mi lekki stopień niepełnosprawności, wcześniej przez 12 lat otrzymywałem stopień umiarkowany. Złożyłem odwołanie od tego orzeczenia, zarówno PZON, jak i zespół wojewódzki nie znaleźli podstaw do uwzględnienia mojego odwołania. Sprawa trafiła do sądu, który zgodził się ze mną i w kwietniu 2021 r. zaliczył mnie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Moje pytania są następujące: 1. Czy wyrok sądu jest jednocześnie nowym orzeczeniem czy też na jego podstawie PZON wyda nowe orzeczenie? 2. Czy GOPS wypłaci mi wyrównanie za okres, w którym nie otrzymywałem zasiłku pielęgnacyjnego, ze względu na toczące się w mojej sprawie postępowanie?
Szanowny Panie,
- 1. Wyrok sądu zmienia zaskarżone orzeczenie i w takim wypadku, będzie posługiwał się Pan zarówno wyrokiem, jak i orzeczeniami w części nie zmienionej przez wyrok. Jak stwierdza się na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – „w przypadku uzyskania wyroku sądowego, który w części modyfikuje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dokumentami potwierdzającymi status osoby niepełnosprawnej są wyrok sądu oraz orzeczenie zespołu w części nie objętej rozstrzygnięciem sądu zawartym w wyroku. Dzieje się tak dlatego, że w obowiązującym stanie prawnym brak jest procedury „wpisywania" wyroków sądowych w orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności”.
W przypadku braku wewnętrznej spójności wyroku sądu pracy i ubezpieczeń społecznych i orzeczenia zespołu wojewódzkiego w części nie zaskarżonej zespoły wojewódzkie nie są uprawnione zarówno do zmiany orzeczenia w części niezaskarżonej, jak też zmiany wyroku sądu celem zapewnienia wewnętrznej spójności takiego rozstrzygnięcia. Zespoły wojewódzkie są związane rozstrzygnięciem zawartym w wyroku sądu.
- 2. Zgodnie z art. 24 ust. 2a. ustawy o świadczeniach rodzinnych - „jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności”.
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2020 r. sygn. akt IV SA/Po 633/20 – „wskazany w przepisie art. 24 ust. 2a u.ś.r. trzymiesięczny termin do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, nie zaś od dnia jego wydania”.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik