Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawną córkę
Czy mogę, rezygnując z pracy, otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawną córkę (lat 28)? Córka ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, na stałe, w punkcie 8 wpisane jest „nie dotyczy” (choć słyszałam, że ten punkt dotyczy tylko dzieci do 16. r.ż.).
Szanowna Pani,
Świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Tak więc w odniesieniu do osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wymagane jest posiadanie stopnia znacznego. Pkt 7 i 8 ma znaczenie przy osobach, które mają orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane do 16. roku życia).
Wskazuję, iż przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wymaga jeszcze spełnienia innych wymogów formalnych, i przed rezygnacją z pracy warto sprawdzić spełnienie wszystkich przesłanek. Zalecam bezpośredni kontakt z organem lub z prawnikiem np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny