Od 10 maja osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wraz z opiekunami, będą szczepione poza kolejnością
Od 10 maja br. osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w szczepieniu przeciw COVID-19 w powszechnych punktach szczepień. Osoba taka wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin, opiekun również zostanie zaszczepiony – ogłosił minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień na konferencji prasowej 30 kwietnia.
Wcześniej o godzinie 12.00 odbyło się spotkanie ministra Dworczyka w szerokim gronie specjalistów, a także m.in. z udziałem posłanki Iwony Hartwich. Kilka dni wcześniej domagała się ona w Sejmie, by szczepienia osób z niepełnosprawnością odbyły się w pierwszej kolejności. Później została zaproszona na dzisiejsze spotkanie.
Konkretne rozwiązania
- Od 10 maja rozpoczniemy też szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y – powiedział Michał Dworczyk.
Zaszczepieni zostaną także opiekunowie i pracownicy tych placówek.
- Od początku kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych proszę, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – powiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Minister Dworczyk podkreślił, że kolejne rozwiązanie rusza dziś, ale rozwinie się w połowie maja. Chodzi o tworzenie i angażowanie mobilnych jednostek szczepień.
- To indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia – powiedział.
- Takie osoby zgłaszają się za pomocą formularza zawieszonego na stronie rządowego centrum bezpieczeństwa. Muszą mieć podpisaną umowę, porozumienie z którymś punktem szczepień. Następnie z tego punktu pobierają określoną liczbę szczepionek i szczepią tych pacjentów, z którymi umówią się na szczepienie – powiedział szef KRPM.
Same te osoby będą umawiać się i realizować terminy szczepień. Ma to pomóc osobom o ograniczonej mobilności. Mobilne jednostki będą szczepić wyłącznie jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson.
Czy nie jest za późno?
Czwarte zaprezentowane podczas konferencji rozwiązanie dotyczy tego, że z Centrum e-Zdrowia do każdego POZ będą dostarczone listy osób jeszcze niezaszczepionych ze wskazaniem na osoby niepełnosprawne, z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich.
Minister Dworczyk odpowiedział podczas konferencji na pytanie jednego z dziennikarzy o to, czy rozwiązania, które mają być wdrożone od 10 maja z myślą o osobach z niepełnosprawnością, nie są wprowadzone zbyt późno.
- Ten temat jest z nami od kilku miesięcy. To były trudne decyzje podejmowane na podstawie rekomendacji Rady Medycznej. Odnosiły się one do priorytetowych szczepień czterech grup, a potem szczepień osób starszych i szczepień populacyjnych. Każda zmiana w tym harmonogramie powoduje opóźnienia. Nie jest na to za późno, bo część osób nie jest zaszczepiona i dla nich uruchomiliśmy szczepienia w placówkach, jak i wejście w kolejkę. Będą one mogły z godziny na godzinę jechać do punktu szczepień i się zaszczepić – mówił Michał Dworczyk.
Podkreślił także, że rząd zobowiązał się do tego, że przeanalizuje możliwość włączenia do systemu osób nie tylko o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale też pozostałych osób niepełnosprawnych.
- Ale to będzie jeszcze przedmiotem analiz – zaznaczył Michał Dworczyk.
Posłanka komentuje
Ogłoszone decyzje skomentowała na swoim profilu na FB posłanka KO Iwona Hartwich:
„Wymuszone spotkanie pod presją daje takie rozwiązania. Żałuje i przepraszam wszystkich opiekunów, że kilka miesięcy wcześniej nie biegałam po sejmowych korytarzach za Premierem Polskiego Rządu‼ Od 10 maja ruszą punkty szczepień powszechnych dla osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej kolejności będą szczepione osoby z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym (niesamodzielne) bez kolejki. Osoby z niepełnosprawnościami przebywające w domach będą obsługiwane przez punkty mobilne. Po 10 maja szczepienia odbędą się we wszystkich placówkach WTZ i ZAZ. Będą szczepieni wszyscy bez względu na stopień niepełnosprawności, łącznie z personelem. Szkoda, że tak późno. Kolejne spotkanie z ministrem 15/16 maja – zdam wtedy relację jak to wszystko funkcjonuje. Oprócz tego nierozwiązany jest problem szczepień niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym – rząd w ciągu tygodnia ustali kiedy będą szczepieni. Martwię się też o osoby niepełnosprawne mieszkające na wsi, tam nie ma tylu punktów szczepień”.
Komentarz