Czy pracodawca może przenieść pracownika do cięższych obowiązków?
Czy pracodawca może przenosić pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (PFRON) na inne działy, gdzie praca jest cięższa? Orzeczenie PFRON stanowi, że praca powinna się odbywać w warunkach chronionych. Z góry uprzejmie dziękuję za udzieloną odpowiedź.
Szanowny Panie,
w myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Zgodnie z art. 4 ust. 5 tej ustawy zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach: przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub zatrudnienia w formie telepracy.
Z kolei § 48 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – stanowi, że pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk pracy oraz dojść do nich do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności. Zgodnie z § 5 załącznika nr 3 do tego rozporządzenia pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie urządzeń higienicznosanitarnych oraz dojść do nich do potrzeb i możliwości tych pracowników wynikających ze zmniejszonej sprawności, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi.
Jeżeli warunki pracy, Pana zdaniem, nie przystają do możliwości pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, to być może mógłby Pan zainteresować tym, także anonimowo, Państwową Inspekcję Pracy:
infolinia Centrum Poradnictwa Państwowej Inspekcji Pracy
tel. stacjonarne - 801 002 006
tel. komórkowe - 459 599 000
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik