Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak napisać odwołanie za pełnoletniego syna, który nie jest ubezwłasnowolniony?

31.05.2021
Autor: A.

Jak napisać odwołanie do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności za pełnoletniego syna, który ma autyzm atypowy i upośledzenie w stopniu umiarkowanym. Do tej pory syn miał niepełnosprawność sprzężoną, w tej chwili tylko dostał orzeczenie o umiarkowanym stopniu z jednym kodem bez upośledzenia. Syn sam nie jest w stanie się odwołać.

Szanowna Pani,

Zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. To wszystko powinien wziąć pod uwagę organ orzeczniczy.

Jak wynika z przepisu art. 2 pkt 10) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Oznacza to, że niepełnosprawność, zgodnie z kryterium ustawowym, to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu.

W mojej opinii, gdy piszemy odwołanie (lub w ogóle wcześniej gdy piszemy już sam wniosek) należy skupić się właśnie także (obok dokumentacji medycznej) na funkcjonowaniu osoby (gdy niepełnosprawność wynika np. z autyzmu lub/i niepełnosprawności intelektualnej).

Zachęcam do zapoznania się z artykułem: Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji? - niepelnosprawni.pl. Pomimo iż artykuł dotyczy sytuacji osób niepełnoletnich, to pewne informacje są uniwersalne.

Zalecam skorzystanie z pomocy bezpośredniej prawnika np. w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas