Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie znaczenie ma data powstania niepełnosprawności?

31.05.2021
Autor: K.

Kilka lat temu mieszkałam w Warszawie i pobierałam zasiłek opiekuńczy z racji mojej choroby (epilepsja) i mojego stanu zdrowia. Na orzeczeniu stopnia niepełnosprawności mam napisane, że nie da się określić kiedy powstała moja niepełnosprawność. Nie wiedziałam, że to jakiś problem, teraz już wiem. Obecnie mieszkam w małym mieście i tutaj odmówiono mi przyznania takiego zasiłku, tłumacząc to brakiem daty powstania niepełnosprawności. Proszę o pomoc w tej kwestii, czy jest to faktycznie problem, jak mogę zmienić te dane na konkretną datę, żeby przyznano mi dany zasiłek. Nie rozumiem czemu tutaj jest to tak istotne, a może tylko czysta złośliwość urzędnicze MOPS. 

Szanowna Pani,

Z Pani zapytania wnioskuję, iż chodzi Pani o zasiłek pielęgnacyjny uregulowany w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  1. niepełnosprawnemu dziecku;
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Mając na uwadze Pani zapytanie należałoby dokładnie zapoznać się z Pani obecnym i poprzednimi orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności. Jeżeli poprzednie orzeczenie dotyczyło znacznego stopnia niepełnosprawności, to data powstania niepełnosprawności nie ma znaczenia. Jeżeli natomiast obecnie ma Pani umiarkowany stopień, to przesłanką przyznania świadczenia jest to, że niepełnosprawność musiała powstać w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Z uwagi na fakt, iż orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest prawomocne, aby zmienić jego zapisy należy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia. Będzie wtedy wszczęte postępowanie, w ramach którego należy wykazać dokumentacją (także innymi dowodami), że niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia. W ramach postępowania organ może jednak zmienić w orzeczeniu także inne zapisy. Dlatego warto w tej sprawie najpierw bezpośrednio skontaktować się z prawnikiem i dokładnie przeanalizować sprawę i ewentualnie przygotować się do złożenia wniosku, np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas