Na jaką pomoc z OPS mogę liczyć?
Posiadam stopień niepełnosprawności lekki, przyznali mi zasiłek dla bezrobotnych (do czerwca). Mam córkę w wieku 14 lat i męża ze stopniem niepełnosprawności umiarkowanym. Na jaką pomoc mogę liczyć z OPS?
Szanowna Pani,
zgodnie z ustawą o pomocy społecznej prawo do świadczeń z pomocy społecznej nabywa osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności z powodu: niepełnosprawności, bezrobocia. Najlepiej nawiązać kontakt z ośrodkiem pomocy społecznej. Uzyskać tam powinna Pani wsparcie - np. zasiłek okresowy i informacje, jak starać się o dodatek mieszkaniowy i energetyczny. Dodatek mieszkaniowy może zmniejszyć koszty nawet o kilkaset złotych, nie jest zasiłkiem socjalnym dla najuboższych. O taki dodatek mogą wystąpić także osoby pracujące.
Zasiłek okresowy – można go otrzymać w przypadku długotrwałej choroby, niepełnosprawności, bezrobocia oraz w okresie oczekiwania na przyznanie renty lub emerytury. Okres, na jaki jest przyznawany zasiłek okresowy, ustala ośrodek pomocy społecznej. Prośbę o tego typu wsparcie należy złożyć w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Można to zrobić pisemnie (także drogą elektroniczną) lub telefonicznie. Następnie w ciągu 14 dni (lub 2 dni w sytuacjach szczególnie pilnych) osobę lub rodzinę starającą się o zasiłek socjalny odwiedzi w jej mieszkaniu pracownik socjalny, aby przeprowadzić tzw. wywiad środowiskowy. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie w oparciu o informacje ustalone w wywiadzie oraz dokumenty i oświadczenia, których zażąda pracownik socjalny. Na ich podstawie oceni on sytuację: rodzinną, zdrowotną, mieszkaniową, majątkową i zawodową. Osoba starająca się o zasiłek może odwołać się od niekorzystnej dla niej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik