Refundacja dojazdu do pracy a obniżenie kosztów uzyskania przychodu
Jestem osobą niepełnosprawną posiadającą problemy w korzystaniu z publicznych środków transportu i w ramach mojego zatrudnienia ubiegam się o zwrot za dojazd do pracy samochodem ze środków ZFRON. Mieszkam poza miejscem pracy. Ze stosunku pracy należą się mi podwyższone koszty uzyskania przychodu 300 zł /m-c. Pracodawca jednak obniża mi je do 250 zł/m-c gdyż uważa, że mam refundowany dojazd do pracy i mi się nie należą koszty podwyższone. Czy słusznie? Na jakiej podstawie tak twierdzi, czy wynika to z jakichś przepisów? Bardzo proszę o wyjaśnienie tematu.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 33 ust. 4. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – środki funduszu rehabilitacji są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych opracowywane przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.”
Aby ocenić poprawność działania pracodawcy, należałoby zapoznać się z regulaminem obowiązującym w Pani zakładzie, ponieważ każdy ZPCH ma własny regulamin, dlatego warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik