Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy osoba na wózku z 1. grupą może założyć windę w domu jednorodzinnym?

01.07.2021
Autor: J.

Mieszkam na parterze domu, jestem na wózku inwalidzkim i chcę zwiększyć moją najniższą emeryturę i na piętrze wynająć pokoje dla osób też na wózkach.

Szanowna Pani,

o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na likwidację barier architektonicznych, mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli:

  • są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, albo
  • posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują

a realizacja planowanego przedsięwzięcia umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. Wynika z tego, że likwidacja barier architektonicznych ma zaspokajać indywidualną potrzebę osoby niepełnosprawnej. Uzasadnienie dofinansowania zakupu windy celem prowadzenia działalności gospodarczej i osiągania zysków z najmu może stać się powodem odrzucenia Pani wniosku.

Przy okazji, ta forma likwidacji barier (montaż windy) nakłada obowiązek corocznych kontroli prawidłowego działania windy, które bywają kosztowne. Warto zapoznać się z ofertami, także jeśli chodzi o koszty pomontażowe. Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych wynosi dla osób niepełnosprawnych do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas