Czy jest sens starać się o rentę?
Mam padaczkę, prawdopodobnie lekooporna (jestem w trakcie kolejnych dawek leków), mam guza mózgu, jestem po częściowej resekcji. Pracuje od 19 roku życia na umowy o pracę. W czasie zatrudnienia byłam 2 razy na l-4 podczas ciąży i miałam urlopy macierzyńskie. Obecnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym, czy w takim przypadku jest sens starania się o rentę? Chodzi o to, czy czas l-4 i urlopu macierzyńskiego jest liczony jako składkowy?
Szanowna Pani,
ocena, czy jest Pani niezdolna do pracy to przede wszystkim kwestia wiedzy medycznej. Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - 1. Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 25 września 2019 r. sygn. akt SK 31/16, uznał art. 12 ust. 1 w zakresie, w jakim - w sytuacji, gdy wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy został złożony przez ubezpieczonego w następstwie...
- Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
- Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
W przypadku dalszych wątpliwości sprawę można omówić bezpośrednio z prawnikiem, który pozna szczegóły - w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776 , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).
Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik