Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Brak wypłaty za godziny nadliczbowe

30.06.2021
Autor: B.

Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Pracuję na umowę o pracę w Agencji Ochrony Osób i Mienia w (...), otrzymując najniższe obowiązujące wynagrodzenie tj. 2800 zł brutto bez względu na ilość przepracowanych godzin w danym m-cu kalendarzowym. Stąd moje pytanie, czy mój pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia wypracowania limitu godzin w każdym m-cu kalendarzowym? Stosowana przez mojego pracodawcę praktyka sprowadza się do tego, że w efekcie w przyjętym przez mojego pracodawcę rozliczeniu kwartalnym nie wypracowuje obowiązkowego limitu godzin, dlatego brakujące godziny zabiera mi pracodawca bez mojego zezwolenia z urlopu wypoczynkowego. Jest to czynność moim zdaniem bezprawna w poważnym stopniu naruszająca Kodeks pracy. 

Szanowny Panie,

organizatorem pracy w zakładzie jest pracodawca (art. 94 pkt 2 K.p.). Nie może on przenosić na pracownika konsekwencji złej organizacji czasu pracy w zakładzie. Nieprawidłowe jest wpisywanie urlopu na godziny niedopracowane przez pracownika do obowiązującego wymiaru czasu pracy, zamiast planowania w tym okresie pracy nieprzepracowanych godzin, które wynikają z harmonogramu czasu pracy, pracodawca nie może rozliczać ich jako godziny urlopowe. Przepisy prawa pracy  jasno wskazują, że pracodawca nie powinien udzielać pracownikowi urlopu w terminie, który nie został indywidualnie ustalony z tą osobą. Jak stanowi art. 163 § 1 K.p., urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem.

Gdy nieprzepracowanie pełnego miesiąca wydarzyło się z winy pracodawcy, nie ma on prawa do obniżenia pracownikowi wynagrodzenia za ten czas. Pracownik powinien otrzymać standardowe wynagrodzenie, czyli takie, jakie by wypracował w danym okresie, zgodnie z jego wymiarem czasu pracy. Wysokość pensji nie może być niższa od wynagrodzenia minimalnego.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas