Orientacja Precyzyjna – nowy sport dla osób z niepełnosprawnością
Gdy w 2020 roku świat zamarł, a my skupiliśmy się wokół życia rodzinnego i wirtualnego – dyscyplina sportowa, jaką jest Orientacja Precyzyjna, zanotowała ogromne postępy na całym świecie. W okresie przymusowej kwarantanny powstały liczne wirtualne zawody.
W zawodach wirtualnych poprzez specjalne symulatory można było startować na każdym kontynencie. Dzięki temu odwiedziliśmy m.in.: mozambijską wioskę, zobaczyliśmy niesamowitą architekturę Kolumbii czy też przenieśliśmy się na kalifornijską pustynię.
W Polsce również odbyły się wirtualne zawody m.in. w ramach Wawel Cup można było zmierzyć się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, mieliśmy też okazję wystartować w zawodach na działce czy też pozwiedzać Wrocław. Nigdy wcześniej nie było tak dużej ilości zawodników z całego świata, startujących w tej dyscyplinie oraz tak wielu osób zaangażowanych w organizację zawodów.
Z symulatorów w zawodach można korzystać do tej pory. Okres pandemii okazał się doskonałym czasem na dotarcie i rozpowszechnienie naszej dyscypliny w wielu środowiskach zarówno sportowych, jak i parasportowych. W wirtualnych zawodach startowali nawet studenci, którzy w przyszłości będą zajmować się rehabilitacją osób z niepełnosprawnością, a którzy wcześniej nie słyszeli o Orientacji Precyzyjnej.
Jak to działa?
W Orientacji Precyzyjnej zawodnicy używając mapy oraz korzystając z kompasu, wybierają, który z kilku (1-6) widocznych w terenie punktów kontrolnych (oznaczonych biało-pomarańczowym lampionem) jest tym, znajdującym się w środku okręgu na mapie i jednocześnie zdefiniowanym za pomocą piktogramów w specjalnej tabelce.
Długość trasy nie powinna przekraczać 3500 m i powinna być tak zbudowana, aby mniej mobilni zawodnicy i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły z łatwością pokonać trasę w wyznaczonym limicie czasowym.
Aby zaliczyć punkt kontrolny, zawodnik musi udzielić odpowiedzi na pytanie „Który punkt jest ustawiony prawidłowo: A, B, C, D, E, F”. Możliwa jest również sytuacja, że żaden z punktów nie jest ustawiony prawidłowo - w takim wypadku, zawodnik powinien udzielić odpowiedzi „Z” (ang. „zero”). W przypadku, gdy zawodnik ma niepełnosprawność, utrudniającą pisanie, odpowiedzi mogą być udzielane ustnie. Na zawodach międzynarodowych korzysta się z alfabetu fonetycznego ICAO: A--Alpha, B-Bravo, C-Charlie, D-Delta, E-Echo, F-Foxtrot, Z-Zero. W najprostszej konfiguracji, w terenie może być ustawiony jeden punkt kontrolny i zadaniem zawodnika jest ustalenie czy punkt jest ustawiony prawidłowo
W takich zawodach w okresie pandemii startowało po kilka tysięcy ludzi, były specjalne Puchary rozgrywane przy symulatorze. Były zawody Adwentowe, gdzie każdego dnia pod odpowiednią datą znajdowały się zadania. Były zawody w wyimaginowanym świecie. Każdy coś znalazł dla siebie. Do tej pory trwają zarówno treningi, jak i można wystartować w zawodach online.
Treningi na powietrzu
Od kwietnia jest możliwość treningów w rzeczywistości, a nie w wirtualnym świecie. Treningi odbywają się w tygodniu w Krakowie, Borowej Wsi, Łodzi i w Warszawie.
Teoretycznie Orientacja Precyzyjną jest dyscypliną sportową, gdzie osobami uprzywilejowanym są zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową i oni startują w kategorii Para, ale każda inna osoba może trenować i startować w zawodach z Kategorii Open.
Osoby zainteresowane powinny zgłosić chęć uczestnictwa w treningach pod mailem: trial@orienteering.org.pl.
Więcej informacji na stronie orientacjaprecyzyjna.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz