Bez kolejki w powszechnym punkcie szczepień?
- Osoby z niepełnosprawnością, które priorytetowo otrzymają szczepionkę w powszechnych punktach szczepień nie zakłócą harmonogramu i nikt przez nie nie straci swojego miejsca w kolejce – mówił podczas konferencji prasowej 10 maja minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień.
Od 10 maja osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 bez konieczności wcześniejszego umawiania się, ale tylko w punktach szczepień powszechnych. Podczas konferencji prasowej dziennikarz Polsat News Arnold Nadolczak zadał pytanie o to, czy nie wpłynie to na harmonogram szczepień, i na przykład, ktoś wcześniej zapisany nie zostanie pozbawiony szczepionki.
Szczepionek nie zabraknie?
- Spośród 7 tys. punktów szczepień w całej Polsce jest około 600 powszechnych punktów szczepień – tłumaczył minister Dworczyk. – Takich, w których dziennie, w zależności od wielkości miejscowości, jest możliwość wykonania między 200 a 500 szczepień. I dlatego osoby niepełnosprawne mają taką możliwość wraz ze swoimi opiekunami. Ze statystyki wynika, że ktoś z tych 200 czy 500 umówionych osób nie pojawi się. W związku z tym wolne dawki szczepionki są dostępne – wskazał.
Zaznaczył też, że rząd analizuje również możliwość wprowadzenia ułatwień w szczepieniach dla innych osób niepełnosprawnych, nie tylko ze znacznym stopniem. Taka informacja ma się ukazać na początku przyszłego tygodnia.
Nikt nie straci miejsca w kolejce
Podkreślił też, że nawet jakby któregoś dnia była stuprocentowa frekwencja, to te liczby szczepionek, które przechodzą przez punkty są na tyle duże, że można uzupełnić to innymi szczepionkami.
- Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa, że osoby niepełnosprawne zgłaszające się do punktów szczepień powszechnych doprowadzą do tego, że ktoś nie otrzyma szczepionki albo spadnie na dalsze miejsce w kolejce – powiedział minister Michał Dworczyk.
Powszechne punkty szczepień
Uruchomienie priorytetowych szczepień dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wywołało chaos informacyjny. Wiele osób uznało, że priorytetowe szczepienie jest realizowane we wszystkich punktach szczepień – i powszechnych, i populacyjnych.
Powszechne punkty szczepień to placówki, których celem jest uzupełnianie punktów szczepień populacyjnych, które działają głównie w placówkach zdrowia – przychodniach czy szpitalach, w tym także w szpitalach tymczasowych. Najbliższy powszechny punkt szczepień można znaleźć za pomocą wyszukiwarki dostępnej na rządowej stronie poświęconej szczepieniom. Należy tam zaznaczyć, że poszukujemy powszechnego punktu szczepień.
Jak wygląda pierwszy dzień priorytetowych szczepień?
10 maja przed południem sprawdzaliśmy, czy jest możliwe zaszczepienie się osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności „od ręki”, po przyjściu do punktu szczepień. Nigdzie nie uzyskaliśmy twierdzącej odpowiedzi.
Szczegółowo informowaliśmy o tym w naszym artykule.
Dlatego na pewno warto rozważyć przed wybraniem się do powszechnego punktu szczepień wcześniejszy telefon, aby sprawdzić, jak wygląda tam w danej chwili sytuacja ze szczepionkami.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz