Czy sprzedawca może odmówić sprzedaży klientowi bez maseczki z zespołem Aspergera?
Czy sprzedawca może mi odmówić sprzedaży bez maseczki. Problem polega na tym, że mam zespół Aspergera i jakbym pokazał orzeczenie, to by mógł i tak nie sprzedać produktu.
Szanowny Panie,
sprawę zwolnienia z obowiązku zasłaniania ust i nosa reguluje ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 r. Poz. 861).
Kto wg niego nie musi nosić maseczki?
Są to dzieci do piątego roku życia, a także osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument, które potwierdzają:
- zaburzenia psychiczne,
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa.
- osoby, które mają zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Wszystkie osoby zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa powinny pamiętać o tym, by zawsze mieć przy sobie na wypadek kontroli zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, lub zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
…„§ 25. ust. 4 pkt 4: osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu: a) całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, b) trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, c) zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia;
7. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 4, jest wymagane przedstawienie, na żądanie Policji, straży gminnej, Straży Granicznej w lotniczych przejściach granicznych, a na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych również na żądanie straży ochrony kolei, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, lub zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia”.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik