Pomóc sobie i innym
W warszawskim Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Partnerzy”, jednym z pięciu ośrodków Stowarzyszenia Otwarte Drzwi prowadzonych na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzone są działania w ramach trzeciej edycji projektu „W słabości siła”. Uczestniczą w nich niepełnosprawni wolontariusze, dla których jest to doskonała forma rehabilitacji i integracji społecznej.
Projekt „W słabości siła” oferuje osobom z niepełnosprawnością szkolenia z pomocy wolontariackiej dla osób starszych i chorych. Ideą projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zwiększanie ich kompetencji osobistych i społecznych oraz udziału w życiu społeczności lokalnych.
W 2013 roku osoby z niepełnosprawnością z ośrodka „Partnerzy” świadczyły systematyczną pomoc 6 seniorom. Uczestnicy przepracowali ponad 300 godzin, podczas których spędzali czas z osobami starszymi na długich rozmowach (także telefonicznych), pomagali im w dotarciu do lekarza i realizacji wizyt, naprawiali drobne sprzęty domowe. Wolontariusze pomagali także w porządkach, opiekowali się zwierzętami osób starszych, robili zakupy w zakresie niezbędnych produktów, realizowali recepty, przygotowywali drobne posiłki, a w okresie świątecznym składali seniorom wizyty i wręczali własnoręcznie wykonane upominki.
Obustronna korzyść
Zaangażowanie osób z niepełnosprawnością daje im możliwość wykorzystania ich predyspozycji, umiejętności i cech, takich jak wysoki poziom empatii, wrażliwości, otwartości i łatwości nawiązywania kontaktów, dla dobra osób samotnych, które poza sporadycznymi wizytami pracowników ośrodków pomocy społecznej są praktycznie pozbawione kontaktów społecznych. Udział w projekcie daje uczestnikom niepełnosprawnym poczucie sprawczości i motywuje ich do aktywności społecznej. Osoby starsze i samotne otrzymują bezinteresowną pomoc w zaspokojeniu potrzeb życiowych i emocjonalnych. Dzięki kontaktom z wolontariuszami seniorzy zyskują towarzyszy, partnerów do rozmowy, pomocników, przyjaciół – zaznaczają przedstawiciele ośrodka.
Pomysł na inicjatywę „W słabości siła” zrodził się w działającym przy ośrodku „Partnerzy” klubie „Sami dla siebie”. Klub powstał w 2005 roku; tworzą go osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które dzięki swojemu doświadczeniu mogą służyć pomocą swoim kolegom i instruktorom w ośrodkach i na turnusach rehabilitacyjnych.
Obecnie klub liczy 17 osób. Jego przewodnicząca Marta Abczyńska mówi, że dla jej niepełnosprawnych kolegów udział w działaniach na rzecz seniorów to bezcenna okazja do tego, by coś z siebie dać innym. – Pomagając innym, czerpią satysfakcję i czują się potrzebni, docenieni. Cieszą się ogromnym autorytetem i poczuciem, że na wiele ich stać.
Pani Marta przyznaje, że dla niej samej udział w działalności klubu ma ogromne znaczenie w rozwoju osobistym i społecznym. Oprócz przewodniczenia klubowi, pani Marta jest także członkiem zarządu i jednym z najaktywniejszych działaczy Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
– Czuję, że jestem na właściwym miejscu, kocham to, co robię. Czuję się potrzebna każdego dnia, niezależnie od pogody i samopoczucia. Uważam, że niepełnosprawność jest moim darem od życia, bo gdyby nie ona, nie byłabym tu, gdzie jestem i nie rozumiałabym tak wielu rzeczy, jak teraz – dodaje.
Komentarze
-
W słabości siła
21.04.2014, 11:40Zachęcamy serdecznie do oddania głosu na tę inicjatywę w konkursie: http://konkursy.um.warszawa.pl/node/add/konkurs-s3ktorodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz